Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Siyaset > EREĞLİ DEVREK YOLUNU SORDU...

EREĞLİ DEVREK YOLUNU SORDU...

EREĞLİ DEVREK YOLUNU SORDU...

27.Ocak.2016 Çarşamba 13:26
A A A

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Ereğli-Devrek Karayolu arası köy gurup yol sorununu TBMM’ye taşıdığını bildirdi.

Yazılı açıklama yapan Demirtaş, yolun AK Parti döneminde de bitirilmeyişini eleştirdi, 57 kilometrelik güzergah boyunca yaşanan trafik kazalarını hatırlattı.  CHP’li vekil, “Genel Başkanımız, 1 Kasım öncesi Ereğli'de yapılan mitingde, yeni Ereğli-Devrek yolunu CHP iktidarında bir yılda bitirileceği sözünü vermişti. Ancak AKP, 2 yılda bitirilebilecek yeni Ereğli-Devrek yolunu 12 yılda bitirememiştir” dedi.

Ereğli-Devrek arası yolun ‘yol yapım’ işlerini yılan hikayesine benzeten Demirtaş “2004 yılında başlanan yol, AKP’liler tarafından ‘kazma kürekle’ yapılmaya çalışılsaydı, 12 yılda çoktan biterdi. Yolda göçükler meydana geldiği için ağır tonajlı araçlar yolu kullanamıyor ve özellikle kar yağdığında yollar açılamıyor. İki aracın karşılıklı geçemediği, keskin virajların olduğu bu eski yol, birçok trafik kazasının meydana gelmesine neden oluyor. Son olarak 24 Aralık 2015 tarihinde seyir halindeki bir araç 30 metreden şarampole yuvarlandı ve iki vatandaşımız yaralandı. Ama AKP’lilerden hala ses yok.”

Ünal Demirtaş, ayrıca, sürekli hale gelen göç nedeniyle nüfusun azalmasının Çaylıoğlu ve Öğberler Belde Belediyeleri’nin ve Armutlucuma Sağlık Ocağı’nın kapanmasına neden olduğunu savundu. Demirtaş, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sorduğunu kaydetti:

* Ereğli-Devrek karayolunun ihaleleri hangi tarihlerde yapılmış, bölümler halinde yapılan ihaleleri hangi şirketler kazanmıştır ve bu şirketlerin isimleri nelerdir? Bu ihalelerin, ihale bedelleri nedir?

* Ereğli-Devrek karayolunun tamamlanması için, ihalenin yapıldığı tarihten itibaren bugüne kadar, ihaleyi kazanan şirketlere ne kadar ödeme yapılması öngörülmüştür ve gerçekte ayrı ayrı ve toplamda ne kadar ödeme yapılmıştır?

* Ereğli-Devrek karayolu, hangi aşamadadır ve bugüne kadar yolun ne kadarı bitirilmiştir?

* Ereğli-Devrek karayolunun tamamlanması için, bakanlığınızın ayırdığı ödenek 2016 yılı için ne kadardır?

* Ereğli-Devrek karayolunun hangi tarihte bitirilmesi öngörülmektedir?

* Ereğli-Devrek karayolunun 12 yıldır bitirilememesinin gerekçesi nedir?

* Yol yapımı esnasında heyelan gibi felaketlerin meydana gelmemesi için, ne gibi önlemler alınmaktadır?

 

Bu haber 1946 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler