Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Siyaset > YAVUZ SULTAN SELİM BENZETMESİ...

YAVUZ SULTAN SELİM BENZETMESİ...

YAVUZ SULTAN SELİM BENZETMESİ...

25.Şubat.2016 Perşembe 16:40
A A A

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk "Recep Tayyip Erdoğan bu yüzyılın Yavuz Sultan Selim'idir. Onun kıymetini bilin"

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Partisi tarafından başkanlık sistemini anlatmak üzere Büyük Anadolu Otel’de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Anayasanın 104. maddesinden örnekler verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verilen büyük yetkilerin olduğunu, başkanlık sistemine geçilmesi takdirde bu yetkilerini kaybedeceğini bir insanın dünya gözüyle görebileceği her şeyi gördüğünü söyledi. Külünk konuşmasında "Anayasanın 104. Maddesinde Cumhurbaşkanının yetkileri… Bir başbakanı atamak. Cumhurbaşkanı dilerse dilediği partiden birine genel başkanlardan birine  de hükümet kurma görevini verebilir.  Bakanlar kurulunu tayin etmek. Beştepe’ye giden herkes oradan bakan olarak çıkmıyor. Bakan olarak gider, milletvekili olarak geri döner. Dikkat edin yetkileri söylüyorum. Başkomutan, genelkurmay başkanını atamak. Kanunları yayınlamak, onaylamak. Üçlü kararnamedeki tüm kararları atamak. Yök başkanını belirlemek. Rektörleri belirlemek. Büyükelçi atamak. Meclisi feshetmek. Seçime götürmek. Bakanlar kuruluna başkanlık etmek.  Bu kadar bu yetkiyi bir insana niye devredelim. Derdi ne? Cumhurbaşkanımızın derdi ne? Güçse güç, itibarsa itibar. Bir insanın dünya gözüyle görebileceği her şeyi gördü. Tarihin en kritik dönemindeyiz. Türkiye bu parlamenter sistemle gelecek yüzyıla çıkamaz. Beka meselemiz beka. Dünya yeniden şekilleniyor, coğrafya yeniden şekilleniyor. Türkiye mutlaka tek başlı, demokratik, güçlü bir devlet yönetimine kavuşması lazım" dedi.

 RDOĞAN BU YÜZYILIN YAVUZ SULTAN SELİM'İDİR. ONUN KIYMETİNİ BİLİN

Konuşmasına 'Türkiye bu iki başlı sistemle gidemez' diyerek devam eden Külünk "Türkiye Parlamenter  sistemle, hele meclisteki iç tüzükle bir yere gidemez. Türkiye' nin uçak yapmasına, gemi yapmasına, zengin bir ülke olmasına engel olmak istiyorlar. Çünkü Türkiye'nin fıtratı ve genetiği güçlü liderlerle sıçrama yapmıştır. Örnek mi? Alparslan' a bakın, örnek mi? Fatih Sultan' a bakın, örnek mi? İkinci Murat' a bakın. Örnek mi? Osman' a bakın. Örnek mi? Kanuni' ye bakın. Dikkat edin. Tarihimiz hep güçlü liderlikler olduğu dönemlerde sıçramıştır. Recep Tayyip Erdoğan bu yüzyılın Yavuz Sultan Selim'idir. Onun kıymetini iyi bilin. Onun kıymetini iyi bilin. Onun kıymetini iyi bilin.Çok açık söylüyorum. Erdoğan'ı anlamak yüzyılı anlamaktır. Türkiye'yi onsuz bırakmak istiyorlar. Erdoğan'sız Türkiye'yi istemelerinde bir tek sebep var. Türkiye'yi küçültmek" dedi.

HER ZAMAN BİR ERDOĞAN GELMEZ

KülünK konuşmasının son bölümünde halkın güçlü bir lider aradığını, bulmadığında ise isitkrarsızlığa bile razı olduğunu söylediği konuşmasında "Her zaman bir Erdoğan gelmez. Bu millet Erdoğan ile buluşabilmek için tam 12 yıl bekledi. 12 yıl bu millet sandıkta koalisyonlara mecbur kaldı. Çünkü arıyordu. Parlamenter sistemde ancak güçlü ve güven veren liderlerle bu millet istikrar tablosu yakalıyor. Ya yoksa? Sonuç? Bekle. Öyle bir enteresan basiret ve veraseti yüksek  milletimiz var ki, Erdoğan karakterinde bir lider bulmadığı zaman bekliyor. Sabrediyor, tahammül ediyor. İstikrarsızlığı dahi kabul ediyor. Ta ki bulana kadar. Peki her zaman Erdoğan geliyor mu? Her zaman Erdoğan geliyorsa niye rahmetli Turgut beyden sonra 89 dan sonra 13 yıl niye bekledi. Niye bekledi. Çıksaydı. her seçimde bir istikrar çıksaydı. Hayır. Sistemde bundan besleniyor. Türkiye'yi kontrol etmek isteyenlerle bundan besleniyor. Hoşlarına gidiyor. Türkiye' de ki faiz düzeninden, develiasyon üzerinden borsa üzerinden Türkiye lobisini, cebimizdeki parayı kontrol etmek parayı yönetmek için bu sistem hoşlarına gidiyor. Onun için bas bas bağırıyorlar Türkiye başkanlık sistemine geçemez diye" dedi.

Bu haber 1564 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler