Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Siyaset > BİZİM ANAYASA ANLAYIŞIMIZ....

BİZİM ANAYASA ANLAYIŞIMIZ....

BİZİM ANAYASA ANLAYIŞIMIZ....

31.Mart.2016 Perşembe 19:25
A A A

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, "CHP'nin üzerinde çalıştığı Anayasa, demokrat, özgürlükçü, parlamenter demokratik sistemi güçlendiren yargının bağımsızlığını garanti altına alan, üçler ayrılığı ilkesini kurumsallaştıran, her türlü vesayetten arındırılmış kurum vesayetinden olduğu gibi yetersiz kişi vesayetlerinden de arınmış. Güçlü sivil demokratik özgürlükçü bir Anayasa. Bizim anladığımız budur." dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Grup Başkanvekili, Zonguldak ve İzmir eski Milletvekili Kemal Anadol'un annesi Emine (Anadol) Güven'in cenazesi için Zonguldak'ın Ereğli ilçesine geldi. 

Cenaze namazı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Haluk Koç, CHP olarak demokratik, özgürlükçü, Parlamenter sistemin güçlendiren Anayasa için çalılştıklarını söyledi. Koç açıklamasında "Böyle bir taslağımız var zaten. Bu çerçeve içerisinde arkadaşlarımız yeniden bir rötuş yapacak arkadaşlarımız. Cumhuriyet Halk Partisi'nin ilkesi çok açık. Karşımızda karagöz Hacivat oynayan bir iktidar var. Nedir o? Çağdaş, özgürlükçü, her türlü vesayetten arınmış Anayasa yapma sözüyle yola çıkıyorlar. Ama amaç bu değil. Amaç Parlamenter sistemi yok edip Başkanlık sistemini Anayasa'ya yerleştirmek. Bu amaçla herkesi bu işi okuyamaz halde zannedip bu işi görmez halde zannedip milleti kandıracaklarını zannediyorlar. Şimdi boş yere konuşuyorlar, suçlu arıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi'ne yönelik bir takım yakıştırmalar, Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü birlikte yaşama iradesini sonuna kadar savunan bu kurucu güç olduğu kadar bundan sonra AKP' en kurtuluşta ki güç de olacaktır. Demokrat, özgürlükçü, parlamenter demokratik sistemi güçlendiren yargının bağımsızlığını garanti altına alan, üçler ayrılığı ilkesini kurumsallaştıran, her türlü vesayetten arındırılmış kurum vesayetinden olduğu gibi yetersiz kişi vesayetlerinden de arınmış. Güçlü Sivil demokratik özgürlükçü bir Anayasa. Bizim anladığımız budur." dedi.

CHP Eski Grup Başkanvekili Kemal Anadol’un annesinin cenazesi için CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç’un yanı sıra CHP MYK Üyesi Hakkı Süha Okay, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu ile çok sayıda CHP eski milletvekili ve parti yöneticisi de Ereğli ilçesine geldi.

Bu haber 1974 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler