Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > MÜRETTEBAT O ANLARI ANLATTI...

MÜRETTEBAT O ANLARI ANLATTI...

MÜRETTEBAT O ANLARI ANLATTI...

22.Ekim.2016 Cumartesi 18:00
A A A

Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait TCG YILDIRIM adlı fırkateyndeki helikopter ile kurtarılan 8 mürettebat, Karadeniz Bölge Komutanlığı limanından karaya çıkartıldı. İşlemleri devam eden mürettebattan 5'inin Gürcistan uyruklu 3'ünün ise Türk olduğu öğrenildi. Geminin motor arızası nedeniyle sürüklenmeye başladığı ardından ise 40 derece yan yattığı belirtildi.

Gemide çarkçıbaşı olarak görev yapan Ali Çetin Karapınar, motordaki arızayı gidermek için gece 01.30'a kadar çalıştığını söyledi. Ardından güvertededen Türk radyo ve sahil güvenliğe ulaşmaya çalıştıklarını anlatan Karapınar, şöyle dedi:"Açıkta olduğumuz için sahil güvenliğe ulaşamadım. Türk radyo ile telsizden görüştüm. Saat 7'de cevap verdiler. Akşam saatlerinde de fırkateyn geldi. Hava şartları nedeniyle bizi tahliye edemedi. Gemiye yanaşamadı. Bugün sahabı bekledik. İlk personeli sabah 8 buçukta gemiden helikopter ile alıp fırkateyne bıraktı. Bu şekilde tahliyemiz oldu. Sahil güvenlik bizi limana getirdi. Çok strese girdik. Biran önce işlemler bitsin ve eve çoluk çocuğumuza gidelim diye bekliyoruz. Şirket telefonlarımıza çıkmadı. Bizde son çare olarak artık yardım istedik. Bile bile ölüme gidiyoruz. Hava sert. Gemi sürekleniyor. En son çare olarak sahil güvenlik fıkateyn bizi aldı ve getirdiler buraya. Can güvenliğimiz için mecbur gemiyi terk etmek zorunda kaldık. 8 kişiydik. Hepimiz buradayız."

Gemide görevli bir başka personelde açıkta gördükleri bir gemiyle irtibata geçtiklerini ve telefonun çektiği yerde yetkililere durumlarını bildirmelerini istediklerini söyledi.Alaplı Kaymakamı Altuğ Çağlar, yaptığı yazılı açıklamada 21 Ekim saat 10.40 saatlerinde 64 deniz mili kuzeyinde makine arızası yapan ticari geminin saat 15.50'de 40 derece yalpa yaptığı belirtildi. 8 kişinin tahliye talebi üzerine sahil güvenliğe ait 2 botun hemen gemiye doğru yola çıktığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:"Ancak olumsuz hava şartları nedeniyle gemiye yaklaşılamamıştır. Saat 20.50 sıralarında ise söz konusu geminin yanına TCG YILDIRIM adlı fırkateyn ulaşmış ve geminin yan yattığı tespit edilmiştir. Mürettebat 8.30 ile 10.40 saatleri arasında fırkateynde bulunan helikopter ile tahliye edilmiştir. Ereğli limanına yaklaşıldığı sırada mürettebat sahil güvenlik botuna intikal ettirilmiş ve limana çıkarılmıştır."

Bu haber 2435 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler