Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Siyaset > HEMA' DAKİ GELİŞMELER ANLATTI, ERDEMİR'E YÜZÜNÜ DÖN ÇAĞRISI YAPTI

HEMA' DAKİ GELİŞMELER ANLATTI, ERDEMİR'E YÜZÜNÜ DÖN ÇAĞRISI YAPTI

HEMA' DAKİ GELİŞMELER ANLATTI, ERDEMİR'E YÜZÜNÜ DÖN ÇAĞRISI YAPTI

30.Ekim.2016 Pazar 18:57
A A A

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Ak Parti Ekim ayı danışma meclisi toplantısı parti binasında gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, HEMA ve Erdemir ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çaturoğlu ayrıca Tersaneler bölgesi ile ilgili yaşanan gelişmeler hakkında da açıklamalarda bulundu.

Parti binasında gerçekleştirilen Ekim ayı danışma meclisi toplantısına Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Ormanlı Belediye başkanı Bayram Başol, ilçe başkanı Fatih Çakır, İl ve Belediye meclis üyeleri, Kadın ve gençlik kolları başkan ve yöneticiler ile partililer katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan ilçe başkanı Fatih Çakır, sözlerine Ereğli Devrek yolu ile başladı. Yol ile ilgili 'Aşk Dediğin Ereğli Devrek yolu gibi olmalı hiç bitmemeli' sözünü hatırlatan Çakır, bu aşkı kendilerinin bitirdiğini söylediği konuşmasında " Ereğli'nin en önemli projelerinden birisi olarak gördüğümüz Ereğli Devrek yolu projesini Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu'nun da desteği ile ihalesini bitirdik.  Ereğli için yıllardır süre gelen bir konuydu. Bazıları latifesini de yapıyordu. Aşkımız Ereğli Devrek yolu gibi olsun, hiç bitmesin diyordu. Ama biz bu aşka son verdik. Hamd olsun, Ereğli'mize hayırlı uğurlu olsun. Bununla birlikte üniversite ile ilgili çok güzel gelişmeler yaşadık. Sayın Milletvekilimizin başkanlığında Belediye başkanımız, sanayi odası başkanımız ve yönetimi rektörümüze ziyaret gerçekleştirdik. Yıkım kararı alındı, ihaleye çıktı. Biraz aksamalar oldu. Artık yıkımı gerçekleşecek. Bunu da hayata geçirdik" dedi.

Ormanlı belediye Başkanı Bayram Başol' da konuşmasında belde olarak yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Son projeleri olan düğün salonu ve pazaryeri hakkında açıklamada bulunan Başol " Ormanlı beldesinde eski pazaryerinin 480 metrekarelik bir arazimizin üzerine alt katı pazaryeri üst katında da kapalı düğün salonu projemize başladık. Ereğli belediyesi ile projesini hazırlamak üzereyiz.  Bu proje ihaleye çıkacak" dedi.

Ereğli belediye başkanı Hüseyin Uysal ise konuşmasında Üniversite alanının yıkımında kendilerinin de çalışmalarının olacağını ve Ereğli' ye güzel bir alan daha çıkaracaklarını kaydetti. Pazaryerinde de bazı değişiklikler olacağını söyleyen Uysal "Bizlerde üniversite binalarının yıkım konusunda faydalanacağız. Yıkarken bizde bir yerler yapacağız. Bu bizim içimizde bir sır olsun. İnşallah Ereğli' ye güzel bir alan daha kazandıracağız. Projeleri çıktıktan sonra bunları paylaşacağız. İkincisi pazaryeri. Pazaryeri biliyorsunuz yılların sorunu. Pazaryerimizi artık değişecek. Yılların benim çocukluğumdan beri pazaryeri bu şekildeydi. Pazaryerinde ki üst çatı örtüsü zemin ve yan taraftaki dükkanlar da bazı değişiklikler olacak. Herkesin artık pazaryeri kültürü dediğimiz çocukluğundan beri pazaryerine giden insanlarımız orada yaşam alanları oluşacak. Orada vakit geçirirken, ya da pazarda dolaşırken alış verişlerini rahat bir şekilde yapacaklar" dedi.

HEMA İÇİN GİRİMDE BULUNDUK

Toplantıda son konuşmayı yapan Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, HEMA ile ilgili yaptığı girişimler hakkında bilgiler verdi. Çaturoğlu konuşmasında "Kapanan HEMA maden ocağında 850 kişi çalıyordu. Maalesef HEMA'nın oradan çekilmesi ile birlikte bu 850 arkadaşımız sadece kendileri de değil, aileleri birlikte işsiz kalmış oldular. Bunların bazıları Beypazarı, Çayırhan ve Soma gibi değişik illerdeki kömür ocaklarına çalışmaya gittiler. Farklı işlere giren ve iş bulamayan arkadaşlarımız da var. Seçim zamanında bunlar bizlere iletilmiş idi. Bununla ilgili girişimlerimiz neticesinde iki sefer ihale yapıldı. Ama ihaleye giren olmadı. Bu konuyu hem Enerji Bakanlığı müsteşarımıza hem de bakanımıza Afyon' daki kampta konuyu anlatma fırsatımız oldu. Bakanımıza durumu anlattık ve kendisine öneri sunduk. Rödavansçılar için sağlanan desteğin Rödavanssız saha işletmelerine ve yeni saha alacak olan işletmecilere de destek verilmesi için de verilmesi için görüşmüştük. Sayın bakanımız da bu konuya sıcak baktığını kendisine bu konunun aktarıldığını bize ifade etti. Biz inşallah önümüzde ki günlerde sayın bakanımızdan bir randevu alarak bunun resmiyete girmesi için mücadele edeceğiz. Başarılı olursak da bir ihale daha açarak ihaleyi de alan olursa, inşallah bu kardeşlerimiz burada çalışmalarına devam eder" dedi.

EREĞLİ' YE YENİ KÜLTÜR MERKEZİ

Ak parti Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Ereğli' ye yapılması planlanan yeni, Kültür merkezi yapılması için Kültür ve Turizm bakanlığı ile görüşmeler yapıldığını ve olumlu sonuç aldıklarının müjdesini toplantıda Ereğli belediye Başkanı Hüseyin Uysal' a verdi.  Projenin başlaması halinde yüzde 50 lilik ödeneğin bakanlık tarafından karşılanacağını söyleyen Ak parti Milletvekili Faruk Çaturoğlu'na Ereğli Belediye başkanı Hüseyin Uysal yüzde ellilik kısmın arttırılması konusunda isteklerini iletti.

ERDEMİR' E 'YÜZÜNÜ EREĞLİ'YE DÖN' ÇAĞRISI

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, İlçe başkanı Fatih Çakır'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı ERDEMİR açıklamasının üzerine ERDEMİR ile görüşeceklerini söyledi. ERDEMİR'in yüzünü Ereğli' ye dönmesi gerektiğini söyleyen Çaturoğlu " İlçe başkanımız geçenler de önemli açıklamalarda bulundu. Bunları da önemsiyoruz. Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bölgemizin güzide sanayi kuruluşlarından birisi olan Ereğli Demir ve Çelik fabrikasının (ERDEMİR) tepe yöneticileri ile de bir görüşmemiz olacak. Tabi şu anda içinde bulunduğumuz durumu kendilerine izah edeceğiz. Buranın eski durumlarını söyleyeceğiz. Bununla ilgili bir kıyaslama yaparak bundan sonraki atmamız gereken adımları nasıl atacağımız noktasında istişare yapacağız. Bunu da önemsiyoruz. Çünkü ERDEMİR güzide bir kuruluşumuz ve hak ettiği gibi gerçekten de Ereğli ve bölgeye yüzünü dönmesi lazım gerektiğini düşünüyoruz. Bunları istişare ederek kendileri ile konuşacağız. Yüzlerini ilçeye dönmelerini talep edeceğiz" dedi.

4 TERSANECİYİ BİR ARAYA GETİREMEDİK

Ak parti Milletvekili Faruk Çaturoğlu, tersaneler konusunda girişimler yaptıklarını ve sermaye şirketi kurarak 4 firmayı bir araya getirmek istediklerini ancak bunu başaramadıklarını söyledi. Çaturoğlu konuşmasında "orada ki 4 tane tersanemizin bir araya gelerek değişik faaliyetler gösterme yollarını aramıştık. Bizzat Ticaret odasına da bu işin içine girmişti. Belediye başkanımız da bu işin içine gitmişti. Bu arkadaşlarımızla birlikte tersaneci arkadaşlarımızla birlikte 2 sefer toplantı yaptık. Birisini bölgede diğerini de Ankara' da yaptık. Maalesef bu toplantılardan bir netice çıkaramadık. 4 tane firmayı bir araya getirip bunların ortak kuracağı bir sermaye şirketi ile orada tamir tahliye limancılık ve benzeri gibi bir takım faaliyet yapma imkanları vardı. Ayrıca başka tekliflerde vardı. Gemi sökümü yapılsın ve bu malzemeler ERDEMİR ve KARDEMİR' e satılsın gibi. İstihdam ve gelir kapısı açalım diye. Tabi ki bunların dördü bir araya gelemeyince bu düşünceler hayata geçememiş oldu. Bunun dışında başka çözüm yollarına baş vurduk. Milli Savunma bakanlığına gerek milli gemi gerekse de başka ülkelere yapıp teslim ettiğimiz gemiler var. Acaba onlardan birini bir kaçını buraya yaptırabilir miyiz diye. Milli Savunma Bakanımız İsmet Yılmaz zamanında geniş katılımlı bir çalışma toplantısı yaptık. Durumu anlattık. Tabi sayın bakanımız bize şunu da ifade etti orada. Gerçekten o askeri gemileri NATO standardın da yapmak önemli bir hadise. Bazı tersanelerimizin bu gemileri yapabilecek, al yap desek bile belgeleri yok. Olan var. Olmayan var. Ama biz yine de dedik ki, olanların üzerinden bu diğerleri de yapabilir diye fikir önerisinde bulunduk. Bir ekip kurulup, Ereğli' ye gelerek bir çalışma yapılmasını arzu ettik. Bu mutabakata varıldı. Ancak arkasından hükümet değişikliği oldu. Bakanımız değişti. Peşinden 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Biz yeni bakanımızla da bu konuyu istişare ediyoruz. Ancak yılbaşından sonra böyle bir çalışma heyetini Ereğli' ye gönderebileceklerini bizlere ifade ettiler. Bu tersaneler konusu da bu durumda değerli arkadaşlar. Bu durumun sizlerin ve kamu oyunun bilinmesinde de ayda var" dedi.

Ak parti Milletvekili Faruk Çaturoğlu'nun konuşmasının ardından Danışma Meclisi toplantısı basına kapalı olarak devam etti.

Bu haber 4209 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler