Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > DEMİRTAŞ' A ELEŞTİRİ TEPKİSİ

DEMİRTAŞ' A ELEŞTİRİ TEPKİSİ

DEMİRTAŞ' A ELEŞTİRİ TEPKİSİ

31.Ekim.2016 Pazartesi 11:48
A A A

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Muhtarlar derneği tarafından düzenlenen yemekte konuşan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren konuşma yağan CHP'li Milletvekili Ünal Demirtaş' a bazı muhtarlar ve yemeğe katılanlar 'Hakaret ediyorsun' diyerek tepki gösterdi.  Demirtaş ise tepkilere " Siz muhalefeti de burada susturacaksanız, o zaman demokrasiyi yok edelim" diyerek yanıt verdi.

Ereğli Muhtarlar Derneği tarafından 'Muhtarlar Günü' dolayısıyla Anadolu Otel' de yemek düzenlendi. Düzenlenen yemeğe AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol ile siyasi parti ilçe başkanları ve ilçede görev yapan 100’e yakın muhtar katıldı. Kürsüde ki konuşmasında muhalefet milletvekili oldukları için İktidar milletvekilleri kadar muhtarlarla bir araya gelemediklerini kaydeden Demirtaş, 15 Temmuz Darbe girişiminin iktidarın 14 yıllık yanlışlarının faturası olduğunu söyledi. 93 yıllık cumhuriyet tarihinde böyle bir dönemin yaşanmadığını iddia eden Demirtaş "Zaman zaman sizlerle görüşsek de iktidar kadar sizlerle birlikte olamıyoruz. O nedenle ben Türkiye’nin de içinde bulunduğu durumu göz önünde tutarak, özellikle tehlikeli noktalara doğru sürüklendiğini gördüğümden dolayı sizlere siyasi gelişmeler konusunda bazı fikirlerimiz ifade etmek istiyorum. “Ama maalesef birlik ve bütünlüğe o kadar ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, iktidarın Cumhuriyet’in, demokrasinin, parlamentonun, kuvvetler ayrılığının, bağımsız ve tarafsız yargının değerini ve önemini halen anlayamadığını, hala toplumu geren, ayrıştıran, bölen, politikaların ve halen aynı hataları yapmaya devam ettiğini ibretle görmekteyiz. Saraylarda yapılan adli yıl açılış törenleri bize göre, 2016 Türkiye’sine demokrasinin geldiği nokta itibariyle hiç yakışmamaktadır. Bakın, Türkiye’de saraylardan yönetilmeyi 93 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde tarihe gömmüştür.  Türkiye’yi 100 yıl öncesine geri götürerek, saraylardan tek adamla yönetilen bir ülke olmamalıdır" dedi.

Yaptığı bu konuşma sonrasında salonda bulunan misafirlerden birisi Demirtaş' a  “Beyefendi siz burada parti grup toplantısında mı konuşuyorsunuz? Yoksa muhtarlar günü mü burası?Parti rozeti yok diyorsunuz, siyaset yapıyorsunuz burada. Hayır, git partinin grup toplantısında konuş bunları. Beyefendi burası siyaset günü değil. Muhtarlar parti rozeti taşımaz diyorsunuz, bal gibi siyaset yapıyorsunuz. Saygı gösterin bu millete. Resmen hakaret ediyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Kendisinin konuşmasına tepki gösterilmesine 'Demokrasiyi rafa mı kaldıralım' sözleri ile karşılık veren Demirtaş  “Ben maalesef sizleri bu kadar kalabalık göremediğim için, siz muhalefeti de burada susturacaksanız, o zaman demokrasiyi yok edelim. Fikirlerimizi burada söyleyemeyeceksek o zaman demokrasiyi rafa kaldıralım. İktidar partisi milletvekili arkadaşım burada. O’da gelecek kendi görüşlerini ifade edecek, bizde saygıyla dinleyeceğiz. Herkes aynı görüşte olmak zorunda değil ki” dedi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş'ın yanına gelen Süleymanbeyler Köyü muhtarı Eyüp Marankoz' da gecenin siyaset gecesi olmadığını, yemek ve kaynaşma gecesi olduğunu söyledi. Marankoz'u diğer muhtarlar araya girerek kürsüden alarak masasına götürdü. Demirtaş'ın tepkiler üzerine kürsüde ki "Türkiye başkanlık rejimi arayışlarından vazgeçmeli” sözlerine  vatandaş ise “Siz işte bu yüzden iktidar olamıyorsunuz” şeklinde yanıt verdi. 

Ünal Demirtaş konuşmasının sonunda, Okuma yazma bilmeyen bir anne ve ilkokul mezunu bir babanın oğlu olduğunu, yaşantısının büyük çoğunluğunun köyde geçtiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Gece yapılan konuşmaların tamamlanması ile sona erdi.

Bu haber 2293 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler