Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > SINIRLARI ZORLAMAYA DEVAM!

SINIRLARI ZORLAMAYA DEVAM!

SINIRLARI ZORLAMAYA DEVAM!

01.Kasım.2016 Salı 17:39
A A A

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, Genel Başkan Ahmet Demirci Başkanlığında Sendika Genel Merkezi’nde toplandı. Genel Başkan Demirci TTK’ya işçi alımı taleplerine yönelik çalışmaları ile ilgili olarak,  “Hafta içinde Cumhurbaşkanımıza bir dosya ulaştıracağız. Sınırları zorlamaya devam ediyoruz” dedi.

Toplu iş sözleşmeleri hazırlık çalışmaları, örgütlenme çalışmaları, işyeri sorunları ve sendikal çalışmalar ile genel gündemin ele alındığı toplantının açılışında GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, basın mensuplarına bilgi verdi.

Toplantıya GMİS Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun yanı sıra GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk, Amasra, Merkez Servisleri ve MTA Şubelerinin başkanları ve tüm yöneticileri katıldı.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, toplantı açılışında şöyle konuştu;“15 Temmuz’dan bu yana Türkiye olağanüstü şartlarda yaşıyor;İçeride terör olayları, dışarıda savaş ve ordununSuriye’de, Irak’ta hareket halinde olması,hergün devam eden FETÖ operasyonları var.Topluma kendi günlük sorunlarını unutturuyorlar.15 Temmuz’dan bu yana devlet düzeni bozuldu.En yukarıdan en aşağıya kadar bir beklenti durumu var.FETÖ operasyonlarının Zonguldak’ta olduğu gibi ilgisiz-alakasız kişilere uzanması herkesi şüpheli konumuna sokuyor. Herkes huzursuz.FETÖ Operasyonları kapsamında;TTK’da 15 işçi, 20 memur, toplam 35 çalışanın işine son verildi.

Yaklaşık 30 çalışan da açığa alınmış durumda.Ne yazık ki hukuki anlamda savunmalar yapılamıyor.Doğrudan ve dolaylı olarak muhalefet sindiriliyor. Bürokraside kimse sorumluluk almıyor.İşler durma noktasında.”

 

“GÜCÜMÜZÜ GÖSTERDİK”

Şu anda sadece rutin işlerin yapılabildiğini belirten Demirci, “Biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak TTK’nın hedef haline getirilmesine karşı 15 Temmuz öncesi yaptığımız eylemlerle birliğimizi, beraberliğimizi, gücümüzü gösterdik.15 Temmuz sonrası özelleştirme söylemi değişti.Milletvekilleri, TTK Yönetimi, Bakanlık yetkilileri;Sendikanın istemediği hiçbir adımı atmayacaklarını açıkladılar” dedi.

 “İŞ GÜVENLİĞİ RİSKİ ARTIYOR”

Bekleyecek durum kalmadığını ifade eden Demirci şöyle devam etti: “Emeklilikler devam ediyor.İşçi sayısı azaldıkça işyerlerinde sorunlar artıyor.İş güvenliği riski artıyor.Toplu işçi alımı için şartları zorluyoruz.Biliyorsunuz, toplu işçi alımı için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor.15 Temmuz’dan bu yana Bakanlar Kurulu hep Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında toplandı ve gündem tamamen terör, güvenlik, savaş üzerine oldu.TÜRK-İŞ’i de devreye sokarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Cumhurbaşkanı ile görüşmeye çalışıyoruz.BakanlıkMüsteşarı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ile görüştük. Hafta içinde Topçu aracılığıyla Cumhurbaşkanımıza bir dosya ulaştıracağız.Sınırları zorlamaya devam ediyoruz.”

 

“HER KAPIYI ZORLUYORUZ”

TTK’yı gündeme taşımak mecburiyetleri bulunduğunu dile getiren Demirci şöyle dedi: “CHP Genel Başkanı ile görüştük, yardım istedik.

MHP Genel Başkanından randevu istedik.Özelleştirme askıya alındı diye bekleyecek halimiz yok.

Sorunu çözecek olan muhataplarımız Hükümet ve siyasi iktidarı zorlamak mecburiyetindeyiz. Her kapıyı zorluyoruz.

TTK’nın sorunu Zonguldak’ın sorunu haline dönüştü.Zonguldak, göç vermeye ve ekonomik olarak küçülmeye devam ediyor.Türkiye’nin taşkömürü ithalatı artıyor.İthal kömüre fon gelince bizim kömürümüze talep arttı ancak üretimi artıramıyoruz.Türkiye artan dolar kuru nedeniyle ekonomik sorunlar yaşıyor. Türkiye’nin Zonguldak’a, TTK’ya ve üretime ihtiyacı var.Bu sorun sadece Sendikanın sorunu değildir.Zonguldak bir bütün olmak mecburiyetinde.

Biz bütün gayretimizle buna çalışıyoruz”.

Bu haber 1986 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler