Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > SÜREÇ CADI AVINA DÖNÜŞTÜ!

SÜREÇ CADI AVINA DÖNÜŞTÜ!

SÜREÇ CADI AVINA DÖNÜŞTÜ!

05.Kasım.2016 Cumartesi 12:10
A A A

KESK’e bağlı Eğitim Sen Ereğli İlçe Temsilcisi İbrahim Koç, “OHAL ve KHK’lerle kamu emekçilerinin haksız ve hukuksuz yere ihraç ve açığa alınmaları, kamu çalışanlarını aileleri ile birlikte cezalandırarak, süreç siyasi bir kıyım ve cadı avına dönüşmüştür” dedi.

Koç, Eğitim Sen binasında gerçekleştirilen ve GMİS ve CHP’nin de destek verdiği basın açıklamasında, KHK’lar ile ihraç ve açığa almalarda haklarında açılmamış adli vya da idari soruşturma dahi olmayanlar, hiçbir somut ve hukuki delil ileri sürülmeden, adeta zorlama suçlamalar yaratılarak iktidarın siyasi tasarrufuyla işten atıldığını öne sürdü.

Koç, şöyle konuştu:“OHAL ve KHK’lerler kamu emekçilerinin haksız ve hukuksuz yere ihraç ve açığa alınmaları, kamu çalışanlarını aileleri ile birlikte cezalandırarak, süreç siyasi bir kıyım ve cadı avına dönüşmüştür. Yaşamları boyunca emek, demokrasi ve laiklik mücadelesinde yer almış, TTK’nın özelleştirmek istenmesine karşı mücadele yürüten, TTK’nın bir avuç sermayedara peşkeş çekilmesine karşı çıkan KESK’e bağlı ESM Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Tahsin Kumkumoğlu, ESM Zonguldak Şubesi Denetleme Kurulu Üyesi Ercan Acar, ESM Eski Yönetim Kurulu Üyesi, İşyeri temsilcisi Nevzat Kayn9ar, ESM Üyesi işyeri temsilcisi Halis Onay, BES Üyesi Ereğli Adliyesi Yazı İşleri Müdürü Bircan Sakin ve TTK İşçisi GMİS Üyesi Şair Salim Çalık, 675 sayılı KHK ile hukuksuz bir şekilde, savunma hakkı dahi verilmeden meslekten ihraç edilmişlerdir. İhraç edilen arkadaşlarımız neyle suçlandıklarını dahi bilmemektedir. Ülkede sadece son birkaç ayda yaşananlara bakıldığında bugüne kadar yaşanan bütün darbeleri gölgede bırakan korkunç bir manzara ile karşılaşılmaktadır: Kamuda Yüz bini aşkın ihraç yaşanırken, muhalif gazeteler, dergiler, televizyonlar, radyo ve internet sitelerinin birer birer kapatılması, gazeteci, yazar, öğretmen, bilim insanı ayrımı yapmadan iktidara biat etmeyen tüm muhalif kesimlerin baskı, tehdit, gözaltı ve tutuklamalarla sindirilmek istenmesi kesinlikle tesadüf değildir.”

Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Koç, attıkları her adımda hukuku ayaklar altına alanların yok saydıkları hukuk önünde hesap vereceğini savundu.

EŞİTMEZ: “YANLARINDAYIZ”

GMİS Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez, “GMİS olarak, darbe ve darbenin her türlüsüne karşı çıkıyoruz. Kanunsuz şekilde KHK’larla mağduriyete uğrayan üyelerimizin, haksız yere işten çıkarılan insanların bir an önce geri iade edilmesini istiyoruz. Sonuna kadar üyelerimizin yanında olacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu.

OCAKCI: “SUÇLARININ NE OLDUĞU BELİRLENSİN”

CHP Ereğli İlçe Başkanı Şerif SertanOcakcı, ülkede insanların çalışma haklarının, mesleki bilgilerinin, iş güvencelerinin, insani yaşam haklarının hiçbir gerekçe gösterilmeden ihraç edilmelerinin hukuk dışı bir muamele olduğunu belirterek şunları söyledi: “Hukuk devleti olduğumuzu söylediğimiz bir ülkede hukuk dışı uygulamalar sadece hukuku değil, ülkeyi de zedelemektedir.  Suçun niteliği, cinsi tebliğ edilmeden ihraç istemi, anayasal haklara aykırıdır. İş güvenliği ortadan kaldırılmış her kamu çalışanı korkuyla yaşamaktadır. İhraçların temelindeki suçun ne olduğu belirlenmeli. İnsanlar suçları ispat edilene kadar masumiyet karinesi geçerlidir. Sendika çalışması yapan arkadaşların mağduriyetinin bir an önce giderilmesini istiyoruz. Bu insanların herhangi bir şekilde terörle bağlantısı olmadığına inanıyoruz.  Bu insanların demokratik haklarının, işlerinin iade edilmesini talep ediyoruz.”

Konuşmaların ardından toplantıya katılan KESK bileşenlerine mensup sendikalar, iş akitleri feshedilen GMİS üyesi İşçiler ve CHP Yönetim kurulu üyeleri toplu dayanışma fotoğrafı çektirdi.

Bu haber 4839 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler