Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Siyaset > EREĞLİ İL OLACAK MI?

EREĞLİ İL OLACAK MI?

EREĞLİ İL OLACAK MI?

06.Kasım.2016 Pazar 17:37
A A A

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki “Ereğli Cenabı Allah’ın lütfettiği en güzel coğrafyada oturuyor. Zonguldak da öyle.  Cenabı Hak ne verdiyse en güzelini vermiş. Ama insan eliyle öyle kötülükler yapılmış ki. Yazık. Zonguldak’ın içinde gezerken daracık, beş metrelik dehliz gibi sokaklar gördük. Böylesi bir şey olamaz” dedi. Özhaseki, Ereğli’de insan eliyle yapılacak çok iş olduğunu söyledi.

Özhaseki Ereğli temasları kapsamında ilk ziyaretini Ereğli Belediyesi’ne gerçekleştirdi. Özhaseki’yi Belediye önünde Ereğli  Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Deniz Kurmay Albay  Aykut Manioğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Tufan, Belediye Başkan Yardımcıları, belediye çalışanları ve vatandaşlar karşıladı. Belediyeye girişinde Özhaseki’ye Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın eşi Sevim Uysal çiçek takdim etti.

Belediye Başkanı Uysal, Özhaseki’nin ziyareti esnasında görevde bulunduğu dönem boyunca gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bakana bilgi verdi.    Uysal, Ereğli’nin atıklarını derin deniz deşarj yoluyla bertaraf ettiklerini belirterek Bakan Özhaseki’den atık su  arıtma tesisi  istediklerini söyledi.

“BELEDİYE İMKANLARINI BÖLÜCÜLERE VERİYORLAR…”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Uysal’ın talebine,  “Beraberce biz bu işin altından kalkarız. Bize ne düşüyorsa, proje desteği, yapımı sırasında da finansman desteği de veririz” cevabını verdi.

Özhaseki şöyle konuştu:

“ Gayret edeni halk sever bir daha seçer. Gayret edeni Allah Sever, kötü niyetli olursanız başınıza iş gelir. Bugün ne yazık ki ülkenin doğusunda kötü niyetliler de var. Taşeron sistemi ile ihale yapıyorlar, işçinin elinden para alıp Kandil’e gönderiyorlar.  Belediyenin her türlü imkanlarını teröristlerin ellerine veriyorlar. Çukurlar kazıp özyönetim ilan etmeye kalkıyorlar. Patnos belediyesi Ağrı’da küçük bir ilçe belediyesi. Bu seçim öncesinde HDP’li belediye bir sözleşme yapıyor. Geçici işçilere 6 bin 500 lira veriyor, diğerlerine 7 bin 500 lira veriyor. Arkadaşlar devletin bütçesi imkan verse, tüm işçi arkadaşlarımıza on bin lira versek. Belediyenin imkanı olsa yirmişer bin lira versek. Ama niyet doğru değil. Akılda o iyi iş yok. O parayı alıyorlar, garibanın eline bin lira veriyorlar, gerisini elinden alıp Kandil’e gönderiyorlar. Ona karşı tavrımız tabii ki sert olacak.

Başkanımın bu gayreti, iyi niyeti, teşkilatımızın, hükümetimizin desteği, milletvekillerimizin desteği elbette başkanımızın yanında olacak. Niyetini bozarsa karşısına çıkarız, onlara yaptığımızın aynısını yaparız. Ama bu iyi niyetle çalıştığı sürece  sonuna kadar sırtımıza alıp taşırız.”

“EREĞLİ İL OLACAK MI?” SORUSU…

Bakan Özhaseki, basın mensuplarının “Ereğli İl olacak mı?” sorusuna ,“Bu konuda ümit vermek istemem, bu konuda bilgim de yok. Bu işin siyasal boyutu var. İl olma noktasına gelince, nüfusu üçyüz, dörtyüz bini geçmiş elli yer var.  Bu ayrı karar gerektirir, o yüzden o konuda bir şey söylemem doğru olmaz”  cevabını verdi.

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, belediye ziyaretinde Bakan Özhaseki’ye, hatıra plaketi, tuğra ve yerel ürünlerden takdim etti.  Özhaseki burada aynı zamanda Ereğli Belediyesi tarafından hazırlanan 15 Temmuz Anı defterine de duygu ve düşüncelerini yazdı.

Ziyaret esnasında AK Parti Milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, Partili Belediye Başkanları, Parti Yöneticileri, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeleri, de hazır bulundu.

AK PARTİ’YE ZİYARET Bakan Özhaseki, daha sonra yürüyerek AK Parti İlçe Başkanlığı’na geçti. Geçiş esnasında yolda karşılaştığı bir engelliyle bir süre konuşan Bakan Özhaseki’yi parti binası önünde kalabalık bir partili grubu karşıladı.

AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, ziyaret esnasında yaptığı konuşmada,  görev süresi boyunca Ereğli’de genel, yerel seçimler, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alınan sonuçlarla ilgili bilgi verdi. Çakır, “1 Kasım’da yüzde 54’ün önünde oy alarak ülkemize ve milletvekillerimize katkıda bulunduk” dedi. Çakır, ilçede devam eden yatırımlar konusunda da bilgi verdi.

“İYİNİYETLE, GAYRET EDEREK, ÇALIŞARAK”

Bakan Özhaseki, burada yaptığı konuşmada ise Ereğli’yi zaten tarihi kentler birliği başkanlığı döneminden beri tanıdığını belirterek şöyle konuştu:

“Şehirlerin hayatında belediyelerin önemi büyük. Bir bilim adamı diyor ki, şehirlerin yönetimi oradaki yerel yöneticilerin ufuklarıyla doğru orantılıdır. Eğer yöneticiler iyiniyetliyse, gayretliyse, ufukluysa o şehirlerde beldeler gelişir gider, değilse gittikçe geriler. Dünyanın en güzel kenti İstanbul’dur. Orası dünyanın merkezidir. Orası coğrafi bir merkezdir, Orası siyasi bir merkezdir. Orası Türkiye’nin ekonomik gücünün olduğu bir merkezdir. Hz. Peygamber’in ismini zikrettiği bir şehirdir. Ama bir tarihte kötü ellerdeydi. Çöp dağları patlıyordu. İşçiler çalışmıyordu. Kahvelerde oturup bankamatik memurlar gibi sadece paralarını alıp yan gelip yatıyorlardı. İdeoloji hakimdi. Dışarıdan gelen insanlar durmadan gecekondular yapıyor, sadece oylarını alırken göz yumup, hizmet dahi veremiyorlardı. Öğrenciyken gece ikide saatimizi kurup çok zayıf şekilde suyun akmasını bekleyip nöbet tutuyorduk.

Kendi başkanlığını yaptığım şehirde , başkan olduğumda şehrin ortasından geçen cadde şehri adeta ikiye ayırıyordu. Bir taraf sağ mafyada, bir taraf sol mafyada. Silahlı çatışmalar oluyordu. Belediye ihalelerini bu gruplar alıyordu. Kanalizasyon hattı yok, ortadan dere gibi pis sular akıyordu kocaman Kayseri’de. İlk muhasebe müdürünü çağırdım, ne kadar paramız var diye, 700 milyon lira dedi. Maaş ne ödeyeceğiz dedim, 15 Milyar lira dediler. Bismillah dedik işe başladık. Liderimiz Tayyip Erdoğan İstanbul’da, ben Kayseri’de göreve başladım. O gün yola çıkarken şunları söyledim. Biz herkese hizmet edeceğiz, kimseyi ayırmayacağız,  mazeret üretmeyeceğiz, elimizde ne var ne yok gayret edeceğiz, iyi niyetle çalışacağız, Allah da zaten iyi niyetle çalışana yardım eder, sonu selamet gelir diye başladık. Elli altmış mahallesi gecekondu olan Kayseri’de kaçak yapı kalmadı. Altyapı üstyapı bitti, biri şimdi gitsin Paris’ten farkı yok. Raylı sistemler tıkır tıkır çalışıyor. Dün o borçlarla devraldığımız belediye bugün nasıl bu hale geldi. İyiniyetle o kadar. Dün çöp dağları patlayan İstanbul bugün nasıl bu hale geldi? Sorunlar var ama çözülme istidadında. İyiniyetle gayret ederek, çalışarak…”

“EREĞLİ VE ZONGULDAK’TA YAPILACAK ÇOK İŞ VAR”

Konuşmasında Ereğli ve Zonguldak hakkındaki izlenimlerini de aktaran Bakan Özhaseki şunları söyledi:

“Ereğli Cenabı Allah’ın lütfettiği en güzel coğrafyada oturuyor. Zonguldak da öyle.  Cenabı Hak ne verdiyse en güzelini vermiş. Ama insan eliyle öyle kötülükler yapılmış ki. Yazık. Zonguldak’ın içinde gezerken daracık, beş metrelik dehliz gibi sokaklar gördük. Böylesi bir şey olamaz. Doğrusu üzüldük. Allah’ın verdiği o güzel coğrafya içinde ne yazık ki gözümüze çarpan bir sürü çirkinlikler var. Burada sizin duanızla, belediye başkanımızın, teşkilatımızın çalışmalarıyla inşallah Karadeniz Ereğlisi bir inci olmaya devam eder. Yer güzel, ortam güzel, ama insan eliyle yapılacak o kadar çok iş var ki.  Başkanımız gayret ettikçe, uğraştıkça biz de yanında olacağız.

Bizim amacımız hizmet, çalışmak, gayret etmek, insanlarımızın duasını almak. Derler ki, insan ola ki bıraka bir eser,  eseri olmayanın yerinde yeller eser. O yüzden inşallah güzel işler yapmak bizim ekibimize mal olur. Bir taraftan biz hükümet olarak Türkiye’de gayret ediyoruz.  Bir taraftan belediyelerimiz gayret ediyor. Dört bir taraftan adeta meydan muharebesi vererek devam ediyoruz.

Bakanlar kurulu olarak senelerdir PKK ile savaştık, inşallah sonuna yaklaştık. Yurt dışında da temizlemeye başladık. Bir taraftan içimizde hain bir grup çıktı, FETÖ grubu diye onları temizliyoruz. TİKKO’su,  DHKPC’si onlarla mücadele ediyoruz. Bir taraftan ekonomik savaş veriyoruz, yatırımlara devam ediyoruz. Bir gece ihtilal denemesi oldu, iki gün sonra dükkanlar açıktı, bankalar açıktı, herkes işine, hayatına devam ediyordu. Bu Allah’ın bir lütfudur.  Fransa’da tek bir patlama olduğunda askerler ortalığı istila ettiler. Geçenlerde Fransa’daydım, ortalık silahlı askerlerden geçilmiyordu. Bir patlama oldu altı üstü. Burada ihtilal  denemesi oldu, pazartesi her yer açıldı, ne borsa çöktü, ne dolar fırladı. Allah’a hamdolsun iyi işler yapmaya devam ediyoruz, çalışacağız. Yeter ki biz kendi içimizde bir olalım diri olalım, Allah Önümüzü açacaktır. Ereğli ile ilgili de üstüme ne düşüyorsa, bunu açık senet olarak alabilirsiniz, Allah Ne verdiyse yanınızdayım.”

İlçe Başkanı Fatih Çakır ve parti yöneticilerinin de hediyeler takdim etmesinin ardından Bakan Özhaseki Ereğli’den ayrıldı.

Bu haber 3780 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler