Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > 102 YILLIK VEFA...

102 YILLIK VEFA...

102 YILLIK VEFA...

07.Kasım.2016 Pazartesi 14:54
A A A

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, Sarıkamış Deniz Şehitleri düzenlenen törenle anıldı.

Ereğli Sahil Bandında bulunan ve Kafkas Cephesinde şehit olan Ereğlili 65 askerin isimlerinin de yazılı olduğu Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı'nda gerçekleştirilen törene Kaymakam Nazım Madenoğlu, Törene Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Karadeniz Bölge ve garnizon Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykut Manioğlu , Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Emniyet Müdürü Fahri Küçük, Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Gökhan Tufan, Siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

DONANMA DESTEĞİ OLMAYAN HİÇ BİR HAREKAT BAŞARILI OLAMAZ

Törende şehitler için Sarıkamış Anıtına çelenkler kondu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşan Sarıkamış Dayanışma Grubu Kurucusu ve Başkanı Bingür Sönmez, savaşlarda donanma desteği olmayan hiç bir harekatın başarılı olamayacağını ve bunun en büyük örneğinin de Sarıkamış harekatı olduğunu söyledi. Sönmez konuşmasında " Bu gemiler donanma komutanlığına haber verilmeden hiç bir koruma verilmeden yola çıkarılmıştı. . 7 Kasım sabahı Rus Donanması Zonguldak’ı bombalamış, geri dönerken de Kandilli açıklarında bu gemilere rastlamış, üç gemi yarım saatte batırılmıştı. Gemilerin 221 personelinden 36 tanesi yüzerek kıyıya çıkarak kurtulmuş, 16’sı boğulmuş, 13’ü esarette şehit olmuş, ancak 20 tanesi esaretten dönebilmiştir. Geri kalanlar hakkında kayıt yoktur. Bu mürettebatın ayrıntılı künyesi Ereğli’de bulunan Sarıkamış Anıtı’nın yan cephesine işlenmiştir. Bunların hepsi doğru arşivlerdir. Yerel basında birtakım yazılar çıktığını çok üzülerek öğrendim. Bunlar Deniz Nakliyat Şirketi’nin arşivlerinden bizzat tarafımdan çıkarılmış 221 personelin dokümantasyonudur. Şehit olanlar, boğulanlar ve ölenler orada dökümante edilmektedir. Eğer bu gemiler Trabzon’a gidebilseydi savaş belki yine kaybedilebilirdi. Ama kırım bu kadar büyük olmazdı.  Donanma desteği olmayan hiçbir harekatın başarılı olamayacağının en büyük örneği Sarıkamış harekatıdır" dedi.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ise konuşmasında "Tarihimizi bilmek zorundayız. Tarihimizin derinliklerini bilmek zorundayız. Geçmişimizi ne kadar iyi bilirsek geleceğimizi o kadar ityi inşa edebiliriz" dedi.

Konuşmaların ardından tören sona erdi. 2007'den bu yana düzenlenen anma törenlerinde yapılan gemilerin batırıldığı düşünülen 9 mil açıkta denize çelenk bırakma töreni gerçekleştirildi. Protokol üyeleri TCG Karadeniz Ereğli Karakol gemisi ile açıldıkları denizde, Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithatpaşa yazılı çelenkleri denize bıraktı. Saygı duruşunun ardından tören sona ererken, Karakol gemisinin limana yanaşmasıyla birlikte törene katılanlar askeri alandan ayrıldı.

Bu haber 2281 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler