Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > TTK VE ZONGULDAK' A SAHİP ÇIKILMALIDIR

TTK VE ZONGULDAK' A SAHİP ÇIKILMALIDIR

TTK VE ZONGULDAK' A SAHİP ÇIKILMALIDIR

08.Kasım.2016 Salı 13:37
A A A

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde "8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömür’ün Bulunuş Günü" dolayısıyla tören düzenlendi.

Ereğli'de “8 Kasım Uzunmehmet’i Anma ve Kömür’ün Bulunuş Günü” dolayısıyla Kestaneci Mahallesi’nde bulunan Uzun Mehmet Anıtı önünde tören düzenlendi. 187. Yılında yeniden restore edilerek bu sene yeni alanda düzenlenen törende ilk olarak Uzun Mehmet anıtına çelenk konulup, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Kestaneci mahallesi muhtarı Ahmet Özer, son günlerde ulusal basında çıkan Uzunmehmet ile ilgili karalama kampanyalarının kendilerini üzdüğünü söyledi. Öze konuşmasında "Son zamanlarda ulusal basın düzeyinde ve bir çok yayında Uzunmehmet ve anısına yönelik olarak karalama kampanyaları sürdürülmektedir. Özellikle son yıllarda 'Uzunmehmet efsanedir. Böyle bir kişi yaşamamıştır' şeklinde ki kampanyalara karşı yetkililerden ve Ereğli halkında da destek beklemekteyiz. Zonguldak'ta 21 Kasım' da anma töreni yapılması ikilik yaratmaktadır. Uzunmehmet her yıl 8 Kasım' da Kestaneci mahallesinde anılmalıdır. Valilik bu konuda bir düzenleme yapmalıdır" dedi.

TTK VE ZONGULDAK' A SAHİP ÇIKILMALIDIR

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci ise son işçi alımının 2009 yılında gerçekleştiği Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na (TTK) işçi alınması durumunda hem üretimin artacağını hem de işçi istihdamı ile birlikte Zonguldak'ın ekonomisine de katkı sağlanacağını söyledi. 14 bin norm kadrosu olan ancak 8 bin işçi ile üretime devam eden TTK'nın iş ve işçi güvenliği konusunda da sorun yaşadığını anlatan Demirci "Zonguldak'ımızın ve bölgemizin varlık nedeni taş kömürüdür. TTK' ya sahip çıkmak, Zonguldak' a sahip çıkmak, Bölgemize ve Türkiye'ye sahip çıkmak demektir. Ülkemizde her yıl 25 Milyon tondan fazla taş kömürü tüketiliyor. Biz havza olarak kamu ve özel sektörde yıllık 1 milyon 400 bin ton civarında üretim yapıyoruz. Türkiye her yıl 4-5 milyar doları taş kömürü ithalatı için dışarıya aktarıyor. Oysa ülkemizin taş kömürü ihtiyacının önemli bir bölümünü Zonguldak havzasından karşılamak mümkündür. Ancak bugün gelinen noktada norm kadrosu 14 bin olan TTK' da çalışan sayısı 8 binlere gerilemiştir. Yıllık 5 milyon ton kurulu kapasiteye sahip TTK'nın taş kömürü üretimi bir milyon tonun altındadır. Yani TTK tarihinin en sayıda ki işçisi ile en düşük üretimini yapıyor. TTK'nın işçi açıkları kurumda iş ve işçi sağlığını riske sokacak noktaya da gelmiştir. Biz Genel Maden İş sendikası olarak her platformda önünde ki sorun ve çözüm önerilerimizi anlatıyoruz. Bu söylediklerimizin tüm Zonguldak ve bölge halkına ve siyasi iktidara anlatılmasını istiyoruz. TTK'nın sorunu Zonguldak ve bölgenin sorunudur. Çünkü TTK' ya son işçi alımının yapıldığı 2009 yılından bu yana göç veriyor. Zonguldak göç veriyor. Zonguldak esnafı kepenk kapatıyor. İktidar partisi Zonguldak Milletvekilleri Sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Enerji Tabi Kaynaklar Bakanımızla görüşüyorlar. Ama hala bir sonuç alınamıyor. Bölgemizin TTK'ya işçi alınması beklentisinin bir an önce sonuçlandırılması için bölgemizin siyasi iktidarın temsilcilerine önemli görevler düşüyor. Türkiye üretmek zorundadır. İşçi açıklarının giderilmesi durumunda üretimin arttırılacağını, TTK'nın zararının azalacağını dışarıya gidecek olan dövizin ülkede kalacağını  bölgede önemli bir istihdam yaratılacağını işsiz gençlerin iş bulacağını ve ekonominin canlandırılacağını her platformda anlatıyoruz" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Milli eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uzunmehmet konulu şiir, kompozisyon ve resim dallarında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. Tören toplu fotoğraf çekimin ardından sona erdi.

Törene Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Aykut Manioğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal,  İlçe Emniyet Müdürü Fahri Küçük, İlçe jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Tufan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, siyasi partilerin ilçe başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bu haber 6526 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler