Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > MECLİS TOPLANTISINDA TARTIŞMALAR YAŞANDI

MECLİS TOPLANTISINDA TARTIŞMALAR YAŞANDI

MECLİS TOPLANTISINDA TARTIŞMALAR YAŞANDI

08.Kasım.2016 Salı 13:52
A A A

Ereğli Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı toplantılarının beşinci birleşimi, belediye başkanı Hüseyin Uysal Başkanlığında, Atatürk Kültür Merkezi’nde bulunan Belediye Meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.  Toplantıda zaman zaman tartışmalar yaşandı.

Toplantıda Ereğli Belediyesi’ne bağlı 19 müdürlüğün performans programı okunarak oylandı.  Görüşmeler sırasında zaman zaman Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve CHP’li üyeler arasında tartışmalar yaşandı.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü performans programı konuşulurken, CHP Grup Sözcüsü Özkan Özyağcı, Uysal’ın bir önceki yıl programında Kadın sığınma evi yapılacağını açıkladığını söyledi. Ayrıca, geçen sene belediye tarafından meclis üyeleri ve bazı kişilere belediye hizmetleri ile ilgili anket yapıldığını, bunun sonucunun belli olmadığını belirten Özyağcı, ilçede halkın ihtiyaçlarının belirlenmesi için yeni bir anket yapılıp yapılmayacağını sordu.

“PROJELERİMİZ GEÇEN YIL YAPILAN ANKET DOĞRULTUSUNDA”

Başkan Uysal bu soruya ‘Sizler yirmi yıldır görevdesiniz, şunu sormak istiyorum, Ereğli’nin nüfusu biz geldiğimizde 114 bin 400 yazıyordu. Elli bin nüfusun üstüne biz geldikten sonra mı çıktık, sizler sığınma evini ne zaman düşündünüz’ dedi. Bunun üzerine Belediye Meclis Üyesi Sibel Kırmızı, “Biz düşünemedik, bedelini ödüyoruz, siz de düşünemezsiniz bedelini ödersiniz” dedi.

Uysal cevap olarak şunları söyledi:

“Biz göreve gelince tabeladaki 114 bin 400 rakamını gördük, gereğini yapıyoruz, yaşlılar, kadınlar, çocuklar hakkında gerekeni yapıyoruz.  Sizlerin de bildiği gibi ilçemizin inanılmaz öncelikleri var. İsterseniz birgün basına kapalı olarak ilçenin önceliklerini konuşuruz dedim. Anket konusunda, düşündüğümüz projeler bu anket doğrultusunda gidiyor. İnsanlar trafiğin sıkıntılı olduğunu söylüyor, göreve geldiğimizden beri kent içi ulaşım planına büyük önem veriyoruz. Bu konuda ihaleye çıkacağız, gerekli sayımlar yapıldıktan sonra kent içi ulaşım planlaması yapılacak. İkincisi pazaryerinin yaşamasını istiyorlar. Projesini yaptık, çalışmalarını yaptık, önümüzdeki iki ay, üç ay içinde çalışmalara başlanacak, önümüzdeki yaza Pazaryerimiz hazırlanacak. Anket yaparken bu doğrultuda planlamalar yaptık.”

Başkan Uysal, kentsel dönüşüm ile ilgili bir girişimde bulunulup bulunulmadığı ve geçen seneki programda 18 uygulamaları ile ilgili bir soruya ise İmar Müdürü Erol Kırklareli, bu konularda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

“AKM PROJESİ YARIŞMAYLA BELİRLENECEK”

Plan ve proje müdürlüğü bütçesi konuşulurken ise  geçen seneki programda yüzde yüz parasız yapılacağını söylediği hatırlatılarak Atatürk Kültür Merkezi’nin nasıl yenileneceği konusunda  soruları yanıtlayan Uysal, “Kongre ve Kültür Merkezi’nin burada olacağını söyledik. Belediye ihale usulünü biliyorsunuz. Bir müteahhit alıyor, Ereğli’nin ruhunu yansıtamayabiliyor, beğenmeyebiliyorsunuz.  Buradaki Atatürk Kültür Merkezi şehrimizin merkezi, kalbi, can damarı, halkımızın her an göz önünde olacak bir şey. Bundan dolayı bunu yarışmayla yapalım. En güzelini seçelim. Yarışma olduğunda zaten jüride Ereğli halkından estetik zevki bulunan insanlarımız da olacak. Benim ağzımdan hiçbir zaman tamamen hibeyle, bedava yaptırırız dediğimi hatırlamıyorum” diye konuştu.

Toplantıda geçmiş dönem, yeni dönem polemikleri yaşandı. Muhalif üyelerin , “İki lafınızın biri geçmiş,” diye laf atması üzerine, “Siz geçmişten söz ediyorsunuz. Böyle yol alamayız. Ereğli konuşanlardan, kavga edenlerden çok çekti. Kongre merkezi olacak” diye konuştu.

Fen İşleri Müdürlüğü performans programının kent meydanı ve Elmatepe yaya üstgeçit köprüsü ve müftü mahallesi yaya üst geçit köprüsü konusunda  CHP’li komisyon üyeleri şerh koydu.  CHP’li Meclis üyeleri bu iki maddeye şerh koyarak müdürlüğün kalan kısmını onaylayacaklarını söyledi. CHP’li üyeler Göktepe Köprüsü’nün devlet tarafından yapılması gerektiği, bunun için belediyenin bütçe ayırmasının doğru olmadığı itirazında bulundu.

UYSAL’IN SİNİRLENDİĞİ ANLAR…

 CHP Sözcüsü Özkan Özyağcı, ayrıca geçen seneki performans programında pazaryerinde balıkçıların bulunduğu binaların yenileneceğinin söylendiğini, programda bu işlerin delik yamama gibi tarif edildiğini belirterek  bu projeden vaz mı geçildiğini sordu. Özyağcı, kent meydanının birinci aşaması için 6 milyon lira ayrılmasına  “Ereğli Halkıyla Dalga mı geçiyorsunuz” diyerek tepki gösterdi. Başkan Uysal bu cümlenin geri alınmasını isteyerek, “Kimsenin Ereğli halkıyla dalga geçme hakkı yok. Proje yapılır yapılmaz, kimsenin Ereğli halkıyla dalga geçmeye hakkı yok” diye konuştu.

Uysal cevap olarak şunları söyledi: “Pazaryerinde bir şey yapılmadığına ilişkin mesajınız yanlış Pazaryeri kültürü farklı. Orada açık alanların da olması lazım, yarı açık alanların da olması lazım.  Bu yarı açık, yağmurdan, güneşten korumalı şekilde oluyor. Zemini asfalt, rotmiks veya çimentoyla yapamıyoruz. Tamamını içine alacak şekilde kaplama yapıyoruz. Yumurtacılar caddesi dediğimiz, Hatip’e çıkan caddede düzenleme yapıyoruz. Oradaki çınar ağaçlarımızı koruyacak şekilde düzenlemeler yapıyoruz. Siz bunlara yama diyorsanız hayretler içinde kalıyorum. Bu yama değil. Dükkanlar yerinde kalıyor.”

CHP’li üyelerin araya girmeye çalışması üzerine sinirlenen Başkan Uysal sesini yükselterek, “Neyle ilgili olursa olsun, ben bütün konuşmayı sabırla dinledim. Siz konuşacaksanız konuşmam bittikten sonra söylersiniz. Yeri geldi diye cevap yok” diye konuştu. Uysal, Elmatepe köprüsünün belediye tarafından yapılmasına karşı çıkılmasına anlam veremediğini söyledi.

Görüşmelerin diğer müdürlüklerin programlarıyla devam edeceği kaydedildi.

Bu haber 4546 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler