Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > HER DERDE DEVA KİLOSU BİN LİRA...

HER DERDE DEVA KİLOSU BİN LİRA...

HER DERDE DEVA KİLOSU BİN LİRA...

09.Kasım.2016 Çarşamba 14:59
A A A

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde 2012 yılından bu yana aradığı ve kilosu yaklaşık bin liradan satılan reishi mantarını dağ evi yolunda buldu. Bir haberde bir öğretmenin Zonguldak dağlarında Reishi mantarı bulduğunu okuduğunu, mantarın Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından tescillenmiş bir ürün olduğunu söyledi.

Ereğli' de yaşayan 42 yaşındaki ERDEMİR emeklisi İlyas Mat, okuduğu bir haberde öğretmenin Zonguldak dağlarında Reishi adı verilen mantarı aradığını ve mantarı bulması üzerine kendisinin de dağlara çıkarak Ölümsüzlük mantarı olarak bilinen ve özellikle kansere iyi gelen mantarı aramaya başladığını söyledi. Yaptığı aramalar sırasında kendisine ait dağ evinin yolunda kütük üzerinde mantarı bulduğunu söyleyen İlyas Mat" 2012 yılında okuduğum bir haberde bir öğretmenin Zonguldak dağlarında Reishi mantarı bulduğunu okumuştum. Bu Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından tescillenmiş bir üründü. Haberi okuduktan sonra çevremde de var mıdır diye o gün, bu gündür arıyordum. Dağları alt üst ettik ama her gün gelip geçtiğim yol üzerindeki kütükte buldum. Artık bizim dağlarımızda da bu Reishi mantarı olduğunu da tescillemiş olduk. İnternetten karşılaştırılabilir. Çeşitli haber ve bilgi kaynaklarından bakılabilir" dedi.

Kaynatılarak suyu içilen ve tedavi etkisi olduğu bilinen mantarın 2-3 bin yol öncesinden geldiğini ve Çin imparatorları tarafından tüketildiğini kaydeden İlyas Mat "Bu mantar 2-3 bin yıl önce Çin İmparatorları tarafından ölümsüzlük mantarı diye tabir ediliyor. Uzak doğu tarafından ölümsüzlük mantarı diye tabir edilir. Kahve çay olarak tüketilen bir ürün. Bu yenen bir mantar türü değil, ağacımsı bir mantardır. Bu mantarı havanda yada bir mikserde öğütürsünüz, toz haline getirilip demlenme usulü kullanılan bir mantar. Şifa mantarıdır, kansere bire bir faydalıdır. Bu mantarı bundan sonra da aramaya devam edeceğim. Bu işi yapmak isteyen ve aramak isteyenlere dağda rehberlik yapmaya hazırım. Çok ender bulunan bir tür olan Reishi mantarı sürü halinde üremiyor. Tek tük ürediği için genellikle devrilmiş ağaçlarda görülüyor" dedi.

Bu haber 3097 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler