Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > KAMPÜS ALANINDA GELİŞME VAR...

KAMPÜS ALANINDA GELİŞME VAR...

KAMPÜS ALANINDA GELİŞME VAR...

17.Kasım.2016 Perşembe 16:53
A A A

Karadeniz Ereğli’de Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde kurulması düşünülen Kampüs için çalışmalar hızlanıyor. Ereğli Belediyesi ve Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası avam proje hazırlanması için protokol hazırlandı.

Avam projenin Aralık ayında tamamlanması, ardından uygulama projesi için hazırlıklara başlanması bekleniyor. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, projenin uygulanacağı eski Devlet Hastanesi alanında yıkım çalışmalarının on gün içinde başlayacağını söyledi.

Karadeniz Ereğli’de Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde, Eski Devlet Hastanesi alanında kurulacak olan Ereğli Kampüsü ile ilgili olarak, Ereğli Belediyesi ve Ereğli Ticaret ve Sanayi odası arasında avam projenin çizimi konusunda protokol hazırlandı.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve Ereğli TSO Başkan Yardımcısı Sertan Yalçın, Belediye Başkanlık Makamında düzenlenen toplantıda, protokolün tanıtımı için bir araya geldi.

Belediye başkanı Hüseyin Uysal, yaptığı açıklamada tüm Ereğli’nin heyecanla beklediği Üniversite Kampüsü Avam projesi için bir araya geldiklerini, Eski Devlet Hastanesi alanında üniversiteye bağlı bir kampüs alanı yapılacağını söyledi.

Eski binaların yıkım projesinin Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından gerçekleştirildiğini belirten Uysal şöyle konuştu:

“On gün içinde buranın yıkımına başlanacak. Arkasından bizler de TSO ile bir araya geldik, avam projesi konusunda anlaştık. Önümüzdeki hafta üniversitemizle beraber bir protokol imzalayıp avam projeyi 2016 sonunda bitirip 2017’de yapım ve uygulama ihalesine çıkılması için çalışmalarımızı tamamladık.

Ereğli halkının beklediği en büyük müjde, Üniversite Kampüs Alanına başlanması konusuydu. İnşallah 2016 son günlerinde avam projeyi teslim alacağız. 2017’de de uygulama ihalesine çıkılacak.  Belediye üniversite ile bir protokol yapacak, TSO ve diğer işadamları da katılacak. Proje maliyeti daha belli değil. Ortak karşılanacak.  Avam proje uygulamadan önceki ham proje. Orada 41 dönüm arazi var. 26 bin dönümü kapalı alan, eğitim alanı olacak. Bu arazinin tamamı çalışılacak.

Takvim 2016 sonuna kadar avam projeyi teslim edip 1. Aydan sonra uygulama ve yapım projesine çıkılması şeklinde. Ne zaman öğrenci kabulü olur, hayat başlar derseniz o soruya cevap vermemiz zor. Ancak Devlet Hastanesinin eski binalarının yıkımına on gün içinde başlanıyor. 

Rektörümüz açıklamasını yaptı. Mevcut fakülte ve yüksekokullar yerlerinde kalacak. Buraya yeni fakülteler gelecek.  Yeni kampüs yeni bir yerleşke olacak.  Turizm fakültesi için geçici bir bina aranıyor. TSO, Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır Bey ve belediye olarak bizler bu konunun takipçisiyiz. Üniversite için bütçe yönünden problem yok. Bu alanda turizm fakültesi ve başka fakülteler olacak. ”

Uysal, askeriyeye donanma gelecek diye devredilen arazinin donanma gelmemesi nedeniyle geri alınması konusunun Milletvekili Faruk Çaturoğlu’na sorulmasını istedi.

YALÇIN: “GELİNEN NOKTA SEVİNDİRİCİ, ARTIK GERİ DÖNÜŞ YOK”

TSO Başkan Yardımcısı Sertan Yalçın, göreve geldikleri dört seneden beri Ereğli’nin öğrenci sayısı konusunda haksızlığa uğradığını, öğrenci sayısının hak edilen noktada olmadığını her platformda söylediklerini dile getirerek şunları söyledi:

“Bu konuda ilk göreve geldiğimizde Eğitim Fakültesi’nde bir sosyal tesis projesi gerçekleştirdik. Belediyemizle birlikte üniversitemizin Ereğli yerleşkesinin avam projesini yapmak için bir araya geldik. Şu anda geldiğimiz nokta sevindirici bir nokta. Çünkü dört senedir üstüne basa basa söylediğimiz konunun bu saatten sonra geri dönüşü yok. Başkan beyin söylediği gibi yıkım ihalesi gerçekleştirildi. İşi alan firma on onbeş gün içinde çalışmaya başlayacağını söyledi. Binalar yıkılma süreci içerisinde proje çalışmaları peşinden geliyor. Üniversitemiz 2017 yılında bunun ihalesini gerçekleştirecek. Orada 40 dönüm arazinin 26 dönümünde kampüs çalışması yapılacak. Burada şu fakülte olacak, şu branşlar açılacak diye bir şey sözkonusu değil şu anda. Bizim için önemli olan orada 26 bin metrekarelik bir eğitim yerleşkesinin oluşturulması.  İsimler daha sonra konabilir. Önemli olan yerleşkeyi bir an önce ayağa kaldırmamız. Ereğli üstüne düşen görevi yapmış, en güzel yerini üniversiteye devretmiştir. Bir an önce bu yerleşkenin faaliyete geçip Ereğli ekonomisine katkıda bulunması için bu işin takipçisiyiz”

“ERDEMİR İŞÇİSİNİN YANINDAYIZ”

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Cumartesi günü Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü’nün Ereğli ziyaretinde Erdemir’in söz verdiği metalürji fakültesi konusunu iletileceğini düşündüğünü söyledi.

Uysal bir soru üzerine de “Toplu sözleşme sürecini yakınen takip ediyoruz. Biz Erdemir işçimizin ve Türk Metal sendikamızın yanında olacağız.” Diye konuştu.

BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİNDE TEMASLAR…

Uysaliki gündür Ankara’da partisinin Zonguldak Milletvekilleri ile beraber bakanlıklarda ziyaretlerde bulunduğunu, daha sonra Kastamonu’da ilbank bölge müdürü, daha sonra da Karayolları Bölge Müdürü ve DSİ Bölge Müdürü ile görüşmeler yaptığını söyledi.

Uysal şöyle devam etti:“Üç müdürümüze de, Ereğli’ye bakışları, gayretleri nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Karayolları konusunda çözüm bulmak konusunda büyük gayret sarfediyorlar.  Kavaklık bölgesinden Göçmenler Mahallesinden eski hayvan pazarının olduğu yere bir çıkış olması lazım Carrefourbölgesinde  trafiğin azalması için. Bu konuda taleplerimizi anlattım. Çevre yolu ile ilgili taleplerimizi ilettim.DSİ Bölge müdürümüzle Gülüç ırmağımızla ilgili çalışıyoruz.  Gülüç ırmağı bizim yeni yaşam alanımız olacak DSİ Bölge müdürü bu konuda büyük gayret sarfediyor. Önümüzdeki günlerde bu konuda onların da görüşleri doğrultusunda açıklamalarımızı yapacağız. Bu konuda çalışmalarımızı yaptık. Erdemir’in bir barajı var, su alma olayı var. Ondan dolayı bakanımızla paylaştıktan sonra gerekli açıklamayı yapacağız. Kabasakal deresinin yanı yeni bir yaşam alanı, yeni bir rekreasyon alanı olarak yapılacak. Köprüler de gerek taşıt, gerek yaya köprüsü olarak yapılacak.”

Bu haber 2309 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler