Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > KAVLAK; GREV KAPIDA...

KAVLAK; GREV KAPIDA...

KAVLAK; GREV KAPIDA...

17.Kasım.2016 Perşembe 21:25
A A A

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) ile Türk Metal Sendikası arasında toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanmasının ardından Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak Ereğli' ye geldi.

Alaplı Ereğli karayolu Mevrealtı mevkiinde coşkulu kalabalık tarafından davul ve zurna ile karşılanan Pevrul Kavlak, burada işçilerle ve sendika temsilcileri ile selamlaştıktan sonra Anadolu otele geldi. Otelin giriş kapısında kendisini bekleyen işçilere seslenen Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Dünya demir çelik sektöründe bütün kuruluşların zarar ettiği dönemde tek kar eden kuruluşun ERDEMİR olduğunu ve bu karın en büyük sebebinin işçiler olduğunu söyledi. Kendilerinin saat ücretine 3 lira zam istediklerini ancak ERDEMİR yönetimin 68 kurş verdiğini kaydeden Kavlak, teklifi ‘bozuk para’ olarak nitelendirdi. Kavalk işçiye hitaben konulmasında "Burada daha önce, 'taslağı siz hazırlayacaksınız, virgülüne dahi dokunmadan bu taslağı gerekli muhataplarına ileteceğim' diye söz verdim. Taslağı hazırladınız, virgülüne dokunmadık, bu taslak bizim namusumuzdur. Biz namusumuza sahip çıkacağız.Biz bu taslakta saatlik ücrete 3 liralık yani ayda 900 lira bir zam istedik. Biz bu zamana kadar 20 işyerinde toplu sözleşme imzaladık. Bize 1 liranın altında bize hiç kimse teklif vermedi, ilk defa Erdemir bize 68 kuruş bir teklif verdi. Bize bozuk para verdi, herhalde aramızı bozacaklar.

İyimser olmak istiyorum, iyi tarafından bakmak istiyorum herhalde sıfırın birini unuttular. Biz Erdemir, Türk Metal için, Türk Metal de Erdemir için çok önemlidir. Biz geçmişte bu şirket zora girdiğinde taşın altına elimizi değil bedenimizi koyduk. Türkiye'de hiç kimsenin yapmaya dahi cesaret edemediği birşeye biz hep birlikte 8 yıl önce yaptık ve bir söz verdik. 'Bu fedakarlıktan sizi çıkartırız ama sizde iyi gününüzde bizi unutmayacaksınız' dedik" dedi.

Pazartesi günü kapsamlı bir görüşme yapılacağını be yapılan ısrarın devam etmesi durumunda grev kararı alacaklarını kaydeden Kavlak "Bu ilişkiyi kimsenin bozmaya hakkı yoktur. Eğer bu ısrarlarında devam ederlerse, buradan herkese sesleniyorum Pazartesi günü grev kararını alacağız, uygulama kararında da fazla geç kalmayacağız. 20 işyerinde sözleşme imzaladık, bu sözleşme sadece Erdemir'i ilgilendirmiyor. Türkiye'nin gözü kulağı burada. Bu sözleşme 2017 yılının çıtasını belirleyecektir. Siz sadece Erdemir'de çalışanları değil biz sadece Erdemir'i sözleşmesini değil şuanda bizimde diğer sendikaların da masada olduğu 45 sözleşme var. Onların da startını vereceksiniz, çıtası belirlenecek. Onun için bu bir Erdemir sözleşmesi değildir, sadece bu Erdemir'de çalışanı ilgilendirmiyor, bu Türkiye'nin her yerinde çalışan emeğinden başka sermayesi olmayan tüm işçilerin sözleşmesidir. Türkiye'nin her yerinden destek alacağız, gerekirse her tarafını ayağa kaldıracağız. Son iki yılda, dünyanın her tarafına çelik sektörüne bakın ister Avrupa ister Çin'e hep defteri zararla kapattı, dünyada tek bir işyeri karla kapattı o da Erdemir. İşte o da buradaki işçinin sayesinde oldu. Üretmek, kazandırmak ve kazanmak istiyoruz. Ürettik, kazandırdık ve şimdi de biz kazanacağız. Bizim paramızda kimsenin gözü olmamalı. Çalışanın alacağı 3 liranın kimsenin gözü olmamalı. Bunun pazarlığını yapmamalı hele hele 68 kuruş teklif vermemeli. Bizim burada iki tane fırınımız var Ayşe ve Zübeyde. Bizi onlar tatile göndermeyelim. Kapsamlı bir toplantı yapacağız. Yapacağımız eylem kararı için ünite temsilcilerini, yönetimi, icrayı toplayacağım. Pazartesi günü grev kararını alacağız, eylemleri de arka arkaya sıralayacağız"

İşçilerin uzun süre tezarruhat yaptığı Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, konuşmasını tamamladıktan sonra Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcıları Yusuf Ziya Odabaş ve Uysal Altındağ, Ereğli Şube Bakanı Metin Ercan ve şube yöneticileri ile birlikte Anadolu otelde toplantıya geçti.

Bu haber 3433 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler