Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > ÖZCAN: "EREĞLİ TSO YÖNETİMİNE TALİBİM..."

ÖZCAN: "EREĞLİ TSO YÖNETİMİNE TALİBİM..."

ÖZCAN: "EREĞLİ TSO YÖNETİMİNE TALİBİM..."

18.Kasım.2016 Cuma 10:51
A A A

Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyesi ve Ereğli İçin Mücadele Platformu  yöneticisi  Niyazi Özcan, “Ereğli Ticaret ve Sanayi Odasının yönetimine talip olduğumu bir kez daha ilan ediyorum” dedi.

Özcan, düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında Erdemir’in 2006 yılında özelleştirilmesi esnasında yeterli sivil ve siyasi güç bulunamadığından şirketin OYAK’a yok pahasına tüm sosyal kurumları ile birlikte satıldığını belirtdti.

 Bu özelleştirmenin kentin sonunun başlangıcı olduğunu öne süren Özcan, Erdemir’in özeleştirmedeki taahhütlerini yerine getirmediğini, halihazırda çalışan mekanizmalarını da yok ettiğini söyledi.

Özcan “Erdemir bugüne kadar sürdürdüğü basit ince ayarları ile sac, nakliyeci ve sanayici esnaflarını bitirmiş, bunun yanında seçmiş olduğu yaklaşık 5 hatırı sayılır esnafa Erdemir’in kaymağını yedirerek basit bir güncel satış politikası izlemektedir. Burada Erdemir Kul Hakkı yemektedir.  Diğer sac ve nakliyecilerin iş yapamaması Erdemir’i ilgilendirmeyebilir ama Ereğli’yi doğrudan ilgilendirmektedir. Bugün ilçede yaklaşık olarak 600 sac tüccarı ve 950 nakliyeci, yüze yakın orta ölçekli sanayici yok olmuştur. Bu rakamlar telaffuzu bile zor rakamlardır.  Erdemir uyguladığı politikalarında tek başına hareket edemez, Erdemir yüzde 49’u halkın olan bir anonim şirkettir. Erdemir Ereğli Halkının malıdır” diye konuştu.

TSO Meclis üyesi Özcan, Erdemir’in sosyal sorumluluk projeleri ve yatırımlardan çekilmesini de eleştirdi.

“DEVLET ELEŞTİRİLERİ GÖRMELİ...”

Kendisinin Erdemir ile ilgili 10 yıl önce söylediklerinin bugün ilçenin önde gelenleri tarafından yeni görüldüğünü iddia eden Özcan “ On yıldır kentin geleceği için eleştirdiğimiz konuların ve kurumların aklımıza gelmesi ve eleştirilerimizin bir kısmının dahi gündeme gelmesi, sevindirici, bizlere umut vericidir. Kuşkusuz devletin bir an önce Erdemir ve Yönetimi ile ilgili bu eleştirileri görmesi ve acil tedbir alması gerekmektedir ” dedi.

Özcan, Ereğli’de tersanelerin kapanmasıyla yaklaşık 8 bin kişinin işsiz kaldığını, kurtuluş için devletin finansal teminat vermesi gerektiğini ifade etti.

İşadamı Özcan, Ereğli’nin yüzde 60’ının ipotek altında olduğunu belirterek, “Ereğli’mizde 55 bin icra dosyası vardır, yirmi bin insanımız icralıktır.  Mükellefler iş yapamadıklarından katmadeğer üretememekte, vergi verememektedir.  Bir zamanlar bu ülkenin lokomotifi olan Zonguldak’ımız, bugün gelinen noktada bırakın vergi vermeyi, borç ödeyememekte 1. Sıraya oturmuştur. Herkes tarafından bilinen bir gerçek de göç alan bir ilin artık göç veren bir ile dönüşmüş olmasıdır” dedi.

“ADAYIM...”

Özcan, ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının günü kurtarma derdinde olduğunu ve birbirleri ve güzel fikirlere destek vermediğini öne sürerek, ilçede sanat ve edebiyat anlamında herhangi bir faaliyetin yılardır gerçekleştirilemediğini ifade etti.

Ticaret ve Sanayi Odası’nın görevinin esnafın, tüccar ve sanayicinin önünü açmak, projeler yapmak olduğunu ifade eden Özcan şunları söyledi: “3 yıldan beri vermiş olduğum Ereğli İçin Mücadele Platformu ve Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi olarak mücadelemi devam ettiriyorum.  Ereğli’nin sorunlarının ve sorunlardan çıkış yollarını uzun zamandır biliyor ve takip ediyorum. Ereğli TSO’nun kötü yönetilmesi kaderi değildir. Kamuoyunun teveccühü ve birikimlerimi de hesaba katarak, Ereğli’mize daha iyi katkı sunabilmek için   Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine talip olduğumu ilan ediyorum.”

TSO Meclis Üyesi  Özcan, seçim kararının alınmasıyla birlikte yönetim kurulu üyesi adayı arkadaşlarını kamuoyuna tanıtacağını söyledi.

Erdemir’e yönelik eleştirilerde bulundu, ilçede ekonomik durumun kötü olduğunu, geçmişte en fazla vergi veren iller arasındaki Zonguldak’ın bugün borcunu ödeyemeyenler arasında birinci olduğunu söyledi.

Ticaret ve Sanayi Odası’na da eleştirilerde bulunan Özcan, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine talip olduğunu bir kez daha açıkladı.

 

Bu haber 1963 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler