Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > ÜRETİMİN ÜSTÜNDEKİ YÜKÜ KALDIRMAK İLK HEDEFİMİZ

ÜRETİMİN ÜSTÜNDEKİ YÜKÜ KALDIRMAK İLK HEDEFİMİZ

ÜRETİMİN ÜSTÜNDEKİ YÜKÜ KALDIRMAK İLK HEDEFİMİZ

19.Kasım.2016 Cumartesi 22:08
A A A

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ereğli belediyesi ziyaretinin ardından Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Bakan Özlü'nün doğum günü olması sebebiyle Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu tarafından Bakan Özlü'ye sürpriz doğum günü pastası getirildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, beraberindeki heyet ile birlikte Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Büyük Anadolu Otelde düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantının açılış konuşmasını Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Yaşar Tetiker yaptı. '4 ana hedeften 2’sinde önemli mesafe aldık' diyen TSO Başkanı Yaşar Tetiker  "Ereğli’nin ekonomik, siyasi ve sosyal sorunlarını sizlerle birlikte mütalaa etmek, bunun sonucunda bir analiz yaparak sonuç bildirgesine bağlamak üzere bu akşam toplanmış bulunmaktayız. Bundan sonrada bu tür toplantılarımızın devam edeceği ümidi ile hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bizim Kdz. Ereğli TSO olarak göreve geldiğimizde ortaya koymuş olduğumuz OSB’nin rehabilite edilmesi, Erdemir ile ilişkiler, öğrenci sayısı konusunda ki haksızlığın ortadan kaldırılması ve tersaneler olmak üzere 4 ana hedefimiz vardı. Allah’a çok şükür bunların bir çoğundan sonuç aldık. O sokak ağzıyla konuşanlara ben fazla önem vermiyorum, hiç değerde vermiyorum. Araştırdığınız zaman OSB’ye geldiğinizde görürsünüz; 56 parselden bir parsel kalmamış. Değerli valimizin ortaya koyduğu irade sayesinde ve bizim çalışmalarımız ile oradaki rehabilitasyon çalışmaları bitmiş vaziyette.  Yollarımız ve çevre düzenlemesi ile örnek bir OSB haline gelmiştir. Kdz. Ereğli’de ki tüccar, sanayici ve esnafımızın bizim yaptığımız bu eseri görmelerini isterim. Öğrenci sayısındaki adaletsizliğin ortadan kaldırılması için milletvekillerimiz, valimiz ve rektörümüz sağ olsunlar, bin 700’lerde olan öğrenci sayımız 5 binlere çıkma eğiliminde. Ama bu asla yeterli değil. Eski hastanelerin bulunduğu alana yapılacak proje ile çalışmalarımız devam etmektedir. Öğrenci sayısını 10-12 binlere taşımayı hedefliyoruz. Tersanelermiz de hiçbir sorun yoktur, orada ki sorun 4 tersanecinin birbiri ile anlaşamamasıdır. Anlaştıkları anda orada çalışmalar başlar, işçide gelir işbaşı yapar. Kdz. Ereğli spekülatif ve provokatif hadiselere çok açık. 40 tane gazeteci kardeşimiz var. 2-3 tane gazeteciyi ikna ettiğiniz zaman yalanda olsa yazdırabiliyorsunuz. Hangi şartlarda iftirada olsa yazdırabiliyorsunuz. Burada belki gazetecinin de suçu yok ama onu yazdıranın günahı var. Yapacak bir yok, hedef sonuçta biz oluyoruz. Ama işin doğrusunu bizden öğrenmek isterseniz her zaman kapımız açık. Erdemir ile olan ilişkilerimizde sayın genel müdürümüzle pek fazla sorunumuzun olmadığını söyleyebilirim. Ama yukarıdaki hadiselerde şimdi basına kapalı olarak yapacağımız toplantıda değerli bakanımıza zaten anlatacağız. Sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi dile getireceğiz” dedi.

Konuşması için  kürsüye gelen Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu konuşmasını yarıda keserek Bugün 55'inci yaşına giren Bakan Özlü'ye toplantıda doğum günü sürprizi yaptı. Bakan Özlü, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu'nun hazırlattığı pastadaki mumları üfleyerek salondakilerle birlikte doğum gününü kutladı.

TSO toplantısında basına açık bölümde konuşan Bakan Özlü, Hükümet olarak iş adamlarının önünü açmak ve daha nitelikli yatırımlar yapılmasını sağlayacak ortam oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti. Özlü konuşmasında "Türkiye'de 294 Organize Sanayi Bölgesi’nde 1 milyon 640 bin kişi istihdam ediliyor. Şu anda üretim reform paketi üzerinde çalışıyoruz. Bu reform paketiyle sanayi bölgelerimizin gücüne güç katacağız. Yatırımcılara çok daha cazip şartlarda sanayi parseli temin edecek, üretimin üstündeki birçok yükü kaldıracak adımlar atacağız. Yine yatırımcılara yönelik, hem yatırım aşamasında hem de üretim aşamasında önemli teşvik ve desteklerimiz bulunuyor. Bunları da sürekli iyileştiriyoruz. 2017 bütçesinde, KOSGEB’in KOBİ’ler ve girişimcileri desteklemesi için ayırdığımız bütçe 1,1 milyar liraya ulaştı. 2015 yılında bu rakam, 300 milyon liranın biraz üzerindeydi. Bu yıl 900 milyon lira oldu. Gelecek sene ise 1,1 milyar lira olacak."

DÖVİZDEKİ HAREKETLİLİK HER ÜLKEDE VAR

Son bir kaç yıldır ülke olarak büyük hadiseler atlattıklarını ve dövizde de ciddi hareketlilik yaşandığına dikkat çeken Özlü, yaşanan bu hareketliliğin ekonomi üzerinde ciddi etki oluşturacağını düşünmediklerini söylediği konuşmasında  "Türkiye’nin ise temel makroekonomik göstergelerinde bir sıkıntı bulunmuyor. Son günlerde dövizde bir hareketlilik yaşanıyor.Ancak bu hareketlilik, dünyanın ülkesinde yaşanıyor. Biz bu hareketliliğin, ekonomi üzerinde çok ciddi bir etki oluşturmasını beklemiyoruz. Dün bu konuyla ilgili Ekonomi Koordinasyon Kurulumuz da bir toplantı yaptı. Gereken kararları aldı. İş dünyamız hükümetimize güvensin. İş dünyamız, Türkiye’ye güvensin. Herkes işine gücüne bakmaya devam etsin.Yatırım yapacak olan yatırımını yapsın. Türkiye, bu zorlu süreçten daha da güçlenerek çıkacaktır. Özellikle 2017’den itibaren Türkiye’nin hızlı bir büyüme dönemine gireceğine inanıyorum" dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE DEĞİNDİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, konuşmasının son bölümünde ise Başkanlık sistemine değindi.  Hazırlanan tasarının yakında Meclis'e geleceğini ve 330 sayısına ulaştığında Referanduma gidileceğini kaydeden Özlü "Başkanlık sistemiyle ilgili AK Parti’nin hazırladığı ve MHP’ye sunduğu tasarı, yakında TBMM gündemine geleceğini ifade eden Bakan Özlü, "TBMM’de 330’u geçersek, bir referandum söz konusu olacak. Ancak biz 367’yi de geçsek, bu sistem değişikliğine milletimize, sizlere sormamız gerektiğine inanıyoruz. Bu değişikliğin de Türkiye’yi, özellikle de ekonomimizi çok olumlu etkileyeceğini ve bu etkiyi, 2017’den itibaren hissedeceğimizi düşünüyorum. Böyle bir sistem değişikliğine olan ihtiyacı iş dünyamızın çok iyi anladığını, çok iyi idrak ettiğini tahmin ediyorum. Sizlerin bu sürece azami katkı vereceğinizi, sizlerle ve milletimizle birlikte, ülkemiz için en uygun sistemi geçireceğimize inanıyorum." dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün konuşmasının ardından sorun ve önerilen dinleneceği ikinci bölüme geçildi. Basına kapalı olarak yapılan ikinci bölümün tamamlanmasının ardından Bakan Faruk Özlü ilçeden ayrıldı.

Bu haber 2135 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler