Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > İŞÇİNİN HAKKI VERİLMELİ...

İŞÇİNİN HAKKI VERİLMELİ...

İŞÇİNİN HAKKI VERİLMELİ...

21.Kasım.2016 Pazartesi 11:13
A A A

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Erdemir’de örgütlü Türk Metal Sendikası’nın saat ücretlerine 3 TL’lik artış talebinin makul olduğunu belirterek, işçilerin ve sendikanın yanında olduklarını bildirdi.

Demirtaş, yazılı açıklamasında Ereğli’de kuruluErdemir A.Ş.’yi temsilen Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Erdemir de çalışan 4 bin 700 işçiyitemsilen Türk Metal Sendikası arasında bir süredir devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlandığını ve uyuşmazlık zaptı tutulduğunu belirtti.

MESS’in ücret artışlarında ilk 6 ay için saatlik ücretlerde 68 kuruşluk artış teklifi, Türk Metal Sendikası tarafından kabul edilmediğini ve görüşmeler tıkandığını ifade eden Demirtaş, sendikanın ise saatlik ücrete 3 lira, aylık 900 lira artış talep ettiğini belirterek şunları kaydetti:

Erdemir, Türkiye’nin gözbebeği bir kuruluştur. Geçen yıl Dünyadaki saç piyasasındaki olumsuzluklardan etkilenmediği gibi,üretimini yüzde 7, satışını yüzde 15 arttırmış ve milyonlarca dolar kar elde etmiştir. Bu büyüme ve kar sayesinde yurtdışında da yatırım yapmayı planlamaktadır. Erdemir’in bu büyümesindeki ve karındaki en önemli etken, Erdemir işçisinin, çalışanlarının alınteridir. Yani Erdemir, çalışanlarının ve işçilerinin bilgisiyle, becerisiyle,  alınteriyle bu başarıyı yakalamıştır.

Bu güne kadar üyeleriiçin mücadele eden, onların haklarını koruyan Türk  Metal Sendikası’nın, saatlik ücrete 3 tl., aylık olarak da  900 TL. zamteklifi,son derece makul bir tekliftir. Doların son dört ayda %15 artması ile iğneden ipliğe her şeye zam gelen bir dönemde yaniçalışanların ücretlerinin %15 eridiği bir dönemde, bu teklifin işveren tarafından kabul edilmemesi son derece yanlıştır. Hele hele bu makul teklife karşı, işverenin sadaka gibi 68 kuruş teklif etmesi ise son derece yanlıştır. Kabul edilemez.”

“ERDEMİR İŞÇİSİNİN YANINDAYIZ”

CHP olarak her zamanki gibi Erdemir işçisinin yanında olduklarını dile getiren Demirtaş şunları ifade etti:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin zor günlerden geçtiği  bu günlerde MESS, sorumlu davranarak  Türk Metal Sendikasının  çalışanlarının alınterinin karşılığı olan saatlik ücrete 3 liralık zam teklifini ve diğer tekliflerini kabul etmelidir.  Cumhuriyet Halk Partisi olarak, dün olduğu gibi bu gün de Erdemir işçisinin, Erdemir çalışanlarının yanındayız. Erdemir işçisine, alınterinin karşılığını alıncaya kadar her türlü desteği CHP olarak vereceğimizi tüm Zonguldak ve Türkiye kamuoyuna saygı ile duyururum.”

Bu haber 1915 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler