Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > BELEDİYE'DEN SENDİKA'YA DESTEK ZİYARETİ

BELEDİYE'DEN SENDİKA'YA DESTEK ZİYARETİ

BELEDİYE'DEN SENDİKA'YA DESTEK ZİYARETİ

21.Kasım.2016 Pazartesi 14:28
A A A

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın, Türk Metal Şube Başkanı metin Ercan’a destek ziyaretinde bulundu.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ziyarette yaptığı konuşmada, her zaman işçi ve sendikanın yanında olduğunu belirtti.İlçede kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) yönetimi tarafından işçiye önerilen saat ücretine 68 kuruş zammı eleştiren Uysal, “68 kuruş veriyorlar ama karlarını dolar üzerinden açıklıyorlar. Bunu 68 kuruş değil de dolar üzerinden yapsalar aşağı yukarı talep edilene denk gelir diye düşünüyorum” dedi.Toplu iş görüşmesi sürecinin masa başında bitirilmesinden yana olduğunu vurgulayan Uysal, şunları kaydetti:

DOLAR ÜZERİNDEN ZAM YAPILSIN

“Süreci takip ediyorum, yakından bilgi sahibiyim. Sözleşmenin hayırlısıyla masa başında çözülmesini arzu ediyorum. Çünkü Ereğli’de huzura ihtiyaç var. Huzursuz ve barışsız bir ortam kimseyi mutlu etmez. Bugün sendikayı ziyaret ederken işçi arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin Erdemir’i bugünlere getiren, Erdemir’i ‘Erdemir’ yapan işçilerimizin ve sendikanın yanındayız mesajı vermek için geldik. 68 kuruş veriyorlar ama karlarını dolar üzerinden açıklıyorlar. Bunu 68 kuruş değil de dolar üzerinden yapsalar aşağı yukarı talep edilene denk gelir diye düşünüyorum. Tabi diğer sosyal hakları da var. Hepsini bütün olarak düşündüğünüz zaman bir noktada muhakkak anlaşacaklarını umut ediyorum.  Çünkü ilçemiz artık huzurlu bir ortama geldi. Bu ortamın bozulmasını da bizler arzu etmeyiz. Öyle bir durumda ise işçilerimizin yanındayız.”

ERCAN: GERİ DÖNÜŞ YOK

Türk Metal Şube Başkanı Ercan ise geçtiğimiz hafta sonu ilçeye gelen Türk Metal Lideri Pevrul Kavlak’ın sözünü hatırlatarak, şöyle dedi: “Öncelikle, böyle bir ortamda en güzel birlik ve beraberlik içerisinde sergilememiz gereken bu görüntüyü verdiğiniz için şahsım, teşkilatım ve işçi arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. 26. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde sona doğru yaklaşıyoruz. 18 Temmuz’da başladığımız görüşmelerde yaptığımız 5 oturumda sonuç alamayıp, arabulucu döneminde de sonuç çıkmayınca grev sürecine girmiş durumdayız. 27 Aralık sürecin son günü. Biz işçimizin hakkı olanı istiyoruz. Ağır sanayide, 1800 derece karşısında çalışan arkadaşlarımızın değeri bu değil. Türkiye’de günün şartlarına göre istediğimiz çok bir şey de değil. Bizim de ümidimiz ve amacımız sözleşmeyi masa başında bitirmek. Ama şartlar bizi nereye götürecek bilemiyoruz. Masa başında bitmezse,  demokratik ve kanunların el verdiği çerçevede, üretimden gelen gücümüzü de kullanarak hakkımız olandan taviz vermeyeceğiz. Sayın Genel Başkanımızın (Pevrul Kavlak) sözü gibi, gemileri yaktık geri dönüş yok.Erdemir’de arkadaşlarımızın alacağı bir kuruşun dahi geri dönüşümü Ereğli’ye olacaktır. Bu sayede Ereğli ekonomisi canlanacaktır.”

Uysal, beraberindeki belediye başkan yardımcıları, bazı belediye meclis üyeleri ile kendilerini karşılayan Başkan Ercan, şube yöneticileri ve işçilerle görü alış verişinde bulunulmasının ardından birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu haber 2224 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler