Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > CKD O YASA TASARISI İÇİN AÇIKLAMA YAPTI…

CKD O YASA TASARISI İÇİN AÇIKLAMA YAPTI…

CKD O YASA TASARISI İÇİN AÇIKLAMA YAPTI…

21.Kasım.2016 Pazartesi 16:13
A A A

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Kdz Ereğli Şube Başkanı Öznur Özkök,TBMM’de görüşmeleri devam eden, istismar zanlılarına evlilik halinde hükmün infazının geri bırakılmasını öngören teklifle ilgili olarak, “Tecavüzcünün tecavüz ederek mağdur ettiği, haklarını ihlal ettiği çocukla evlenmesi, suçun failini cezadan kurtararak  mağduru cezalandıracak, daha da mağdur edecek bir düzenlemedir” dedi.

Özkök, Atatürk Anıtı önünde çeşitli sivil toplum örgütlerinin desteğiyle düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada AK Parti hükümetinin cinsal istismar suçlarında mağdur ile failin evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesini öngören önergeyi 17 Kasım 2016 günü  Meclis’e sunduğunu ve tecavüzü meşrulaştırmak için ilk adımı attığını söyledi.

Adalet Bakanı ve Başbakanın da bu önergeyi savunmalarının da ayrıca vicdanları yaraladığını söyleyen Özkök şöyle konuştu:

“Gerçi zinayi suç olmaktan çıkaran bu anlayışın bu tavrına şaşırmamak gerekir. 1995 yılında Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesini kabul edip onaylayan da bu meclistir: bu imzalarla Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti tüm dünya devletlerine çocuklarının haklarını bu sözleşme gereğince kollayıp koruyacağı sözünü vermiştir. Sözleşmenin 19. Maddesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çocukları onlara karşı yapılan her türlü bedensel, zihinsel ve cinsel istismardan, ırza geçme dahil her türlü kötü muameleden korumak için yasal, idari, toplumsal bütün önlemleri alacağına söz vermiş, imza atmıştır.”

“İNSANLIK SUÇU…”

İnsan haklarına dayalı çağdaş hukuktan uzaklaşılmasına rıza göstermeyeceklerini, bu yanlıştan geri dönülene dek mücadele edeceklerini ifade eden Özkök şöyle dedi:

“Anne ve babaların ya da yasal temsilcilerinin onayıyla çocuk yaşta tecavüz edilen ve tecavüzcüsüyle evlendirilen bu çocukları devletin şimdi kalkıp ta ben seni koruyamadım, seni eğitimden yoksun bıraktım, oyun hakkın dahil tüm çocukluğumu elinden aldım, geleceğini kararttım, bununla da yetinmeyip sana tecavüz ederek hayatın boyunca yaşayacağın ağır bir travma ile başbaşa bırakıp tecavüzcünü akladım demeye hakkı yoktur.  Tecavüzcünün tecavüz ederek mağdur ettiği, haklarını ihlal ettiği çocukla evlenmesi, suçun failini cezadan kurtararak  mağduru cezalandıracak, daha da mağdur edecek bir düzenlemedir. Akıl dışıdır, mantık dışıdır, ahlak dışıdır, vicdan dışıdır ve esası insanlık suçudur.”

“ÜLKEYE BU AYIBI YAŞATMAYACAĞIZ”

Bu suçu teşvik edecek, arttıracak, suçluyu cezadan kurtarıp hem de ödüllendirecek bu düzenlemeye onay verenlerin hiç mi empati yapmadığını soran Özkök şunları söyledi:

“Bu yasa yaşama geçtiğinde ülkedeki çocuk tecavüzleri ve çocuğa yönelik çoklu şiddet olguları vahim bir şekilde artacaktır. Kız çocuklarına tecavüz edenleri için çıkartılmaya çalışılan bu yasa ahlaksızlığın ahlakla yer değiştirmesinden başka bir anlam ifade etmemektedir.  Bilinen vakıflara ait yurtlarda erkek çocuklarına tecavüz edenler için nasıl bir yasa hazırlamaktadırlar acaba? ‘Vatanı korumak için önce çocukları korumak gereklidir’ diyen Büyük Önderin kurduğu Türkiye Cumhuriyetinin gazi meclisinin çatısı altında tartışılması bile utanç vericidir. Bizler buna izin vermeyeceğiz, çocuklarımızı tecavüzcülerden koruyacağız, ülkemize bu ayıbı yaşatmayacağız.”

Basın toplantısında CHP Ereğli İlçe Başkanı Şerif SertanOcakcı, Atatürkçü Düşünce Derneği yöneticileri, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu.

Bu haber 4125 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler