Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > ÇOCUKLARI İSTİSMARCILARIN ÖNÜNE ATMIŞ OLURUZ...

ÇOCUKLARI İSTİSMARCILARIN ÖNÜNE ATMIŞ OLURUZ...

ÇOCUKLARI İSTİSMARCILARIN ÖNÜNE ATMIŞ OLURUZ...

21.Kasım.2016 Pazartesi 20:11
A A A

Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Nuray Atasoy, tartışmalara yol açan 'cinsel istismar' düzenlemesinin yasalaşması halinde çocukların istismarcıların önüne atılmış olacağını söyledi.

Prof.Dr. Nuray Atasoy, 18 yaş altındaki insanların belli olgunluğa erişene kadar yaşadığı şeyin ne olduğunu tanımlayamayabileceklerini, bu yüzden de olabilecek şeyleri engelleyemeyeceklerini ya da onay veremeyeceklerini söyledi. 9 yaşında cinsel istismara uğramış bir çocuğun hastalık belirtilerinin 25 yaşında ortaya çıkabileceğini ifade eden Prof. Dr. Atasoy, şöyle konuştu: "O yüzden insanların böyle bir istismardan etkilenmesi her yaşta ortaya çıkabilir. En azından bu olgunluğu kazanana kadar çocuğun başına, kandırarak, zorla, tehdit ederek herhangi bir istismar geldiğinde, çocuğun bunu anlama, engelleme ve ön görmesine dayanarak bir şeye karar veremeyiz. O zaman çocukları tamamen potansiyel istismarcıların önüne artmış oluruz. Çocuk kendini koruyamadıysa da 'rıza gösterdi' gibi son derece tehlikeli bir karara varırız ve çocukları koruyamayız. Nitekim de cinsel istismarcılar açısından baktığınızda gerçekten çok yüksek oranlar var artık karşımızda. Bu çocuklarımızı, gençlerimizi koruyamayacaksak bu hepimizin geleceğini karartacak bir şey. O yüzden insanların 18 yaş öncesinde algılamaları, kendini korumaları açısından her zaman toplumun çok büyük rolü var. Bu kişi fiziksel, duygusal ya da cinsel açıdan zarara uğradığında bu zarara uğrayan kişiye sorumluluk vermek son derece yanlış, sağlıksız bir yaklaşımdır."

'YENİ GELEN NESİL İÇİN DE RİSK'

18 yaşı altındaki kızların evlendirilmelerinin tıbben mümkün olmadığını ifade eden Prof. Dr. Atasoy, "Herhangi bir şeyden sorumlu tutulmaları, hele cinsellik gibi kapalı, bilgilenmedikleri, önceden öngöremeyecekleri, tamamen bilgisiz oldukları bir alanda kendilerini tamamen korumalarını beklemek de 18 yaşındaki kızların istismara daha açık hale gelmesine, istismarcıların da cesaretlenmesine neden olacaktır. 18 yaşından önce evlenip de çocuk sahibi olmak, yeterli olgun yaşta olunmadığı için yeni gelen nesil için de bir risktir. Çünkü çocuk bakımı, çocuk yetiştirmek son derece önemli ve beceri isteyen bir iştir" dedi.

Bu haber 1603 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler