Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > TÜRK METAL’DEN GREV KARARI...

TÜRK METAL’DEN GREV KARARI...

TÜRK METAL’DEN GREV KARARI...

22.Kasım.2016 Salı 11:39
A A A

Türk Metal Sendikası Kdz Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, Erdemir’de çalışan 4 bin 700 işçiyi ilgilendiren 26. Dönem Toplu İş sözleşmelerinde grev kararı alındığını açıkladı.

 Ercan, yazılı açıklamasında Erdemir adına MESS ile sürdürülen 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine Türk Metal Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun “Grev Kararı” aldığını bildirdi.

18 Temmuz’da başlayan görüşmeler, gerçekleştirilen 5 oturum sonucunda ‘Uyuşmazlık Zaptı’ tutularak son bulduğunu belirten Ercan şunları kaydetti:

“Ardından yaşanan süreçte, atanan ‘Arabulucu’da sonuç alınamadığına dair raporunu hazırlamış ve görüşmeler tıkanma noktasına gelmişti.Yasal sürecin beklendiği sürede MESS, 14 Kasım 2016 tarihinde bir görüşme talebinde daha bulunmuş; her zaman meselenin ‘masa başında’ bitirilmesinden yana olan sendikamız da, bu talebe olumlu yanıt vermişti.

 İstanbul’daki MESS binasında gerçekleştirilen bu toplantı ise kelimenin tam anlamıyla bir ‘hayal kırıklığı’ yaratmıştır. Zira, önceden yaptığımız 5 oturumda bir kez dahi işçinin maaşlarına yapılacak zam konusunda teklif getirmeyen, sosyal haklara duyarsız kalan Erdemir ve MESS’in, bu toplantıda ise adeta ‘sıfır zam’ denilebilecek oranda, saat ücretine 68 kuruş zam önermesini, 1800 derece ateşin karşısında zor koşullarda alın terini döken Erdemir işçisi ile dalga geçmek olarak değerlendirerek masayı terk etmek zorunda kaldık.”

 SÜRECİ ANLATTI

 Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak ve genel merkez yönetiminin gösterdikleri büyük çabalara rağmen, gelen böyle bir teklif karşısında sendikasına en üst seviyede bağlılığını bir kez daha gösteren Erdemir emekçilerinin 15 Kasım’da iş yerlerine yürüyerek giderek, işveren kanadının bu tavrına ilk tepkilerini ortaya koyduğunu dile getiren Ercan şöyle devam etti: “Üyelerimizin ve sendikamızın bu haklı duruşuna, gerek ilçemizdeki, gerek ilçe dışındaki bir çok yöneticiler, siyasiler, sivil toplum kuruluşları, esnafımız ve halkımız da duyarsız kalmayarak, gerek yanımızda durarak, gerekse mesajlar yayınlayarak ‘tam desteklerini’ göstermişlerdir, göstermeye de devam etmektedirler.

Sayın Genel Başkanımız Pevrul Kavlak da, böyle bir durum karşısında önceden belirli programını değiştirerek Ereğli’ye gelmeyi, Erdemir emekçileri ile bir arada olmayı uygun görmüştür.

Sayın Genel Başkanımızın bu davranışını, güvenleri en üst seviyeye çıkan üyelerimiz de kendisini ilçe girişindeki Organize Sanayi Bölgesi yolunda; 1500 araç ve 3 bin kadar kalabalıkla karşılayarak, Erdemir işçisine yakışanı yapmışlardır.

 Sayın Genel Başkanımızın, karşılama sonrası Büyük Anadolu Ereğli Otel alanında yaptığı ilk konuşmada, aynı otelde düzenlediğimiz “Birlik ve Beraberlik, Dayanışma Gecesi”nde yaptığı ikinci konuşmasındaki söylemleri ile ortaya koyduğu dik duruş, tavrını netleştiren ve hedefe kilitlenen Erdemir emekçilerinde ayrı bir coşku daha yaratmıştır.

 Yine Sayın Genel Başkanımızın yapılanlar karşısında kaçınılmaz hal alan ‘grev kararı alınacağının ve kısa sürede uygulanacağını’ açıklaması, yaşanan coşkuyu katlayarak artırmıştır. Sayın Genel Başkanımız Pevrul Kavlak’ın, Ereğli’deki bu açıklamasının ardından Ankara’ya dönüşüyle birlikte toplanan Genel Yönetim Kurulumuzda, “Erdemir’de Grev Yapma” kararı alınmıştır.”

 ÖNCELİK MASA BAŞINDA BİTMESİ…

 Türk Metal Genel Başkanı Kavlak’ın da ısrarla dile getirdiği gibi Türk Metal’in en büyük hedefi, bu sözleşmenin de işçinin hak ve menfaatlerinin sağlandığı noktada, masa başında bitirilmesi olduğunu ifade eden Ercan şunları kaydetti: “Ancak, işveren kanadının bu tutum ve tavrı, ekmeğini çıkardığı işyerini her zaman el üstünde tutmuş, hiçbir fedakarlıktan kaçınmamış Erdemir İşçisinin sabrının da bir sonu olduğu bilinmelidir. Aldığımız grev kararının kaldırılabilmesi için, Üyelerimizin önerdiği şekliyle hazırlanan taslaktaki tekliflerimiz kabul edilmeli, bu sayede sloganlaşan ‘üret, kazan, kazandır’ anlayışımız yeniden hayat bulmalıdır.

Bu düşüncelerle, Türk Metal Sendikası Şube İcra Kurulu olarak, bu günümüzde destekleriyle bizi yalnız bırakmayan Belediye Başkanlarına, yardımcılarına, Belediye meclis Üyelerine, siyasi parti başkan ve yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarına, esnafımıza ve halkımıza çok teşekkür ediyoruz.

Güç ve cesaretimizi hep yüksek tutmamızı sağlayan, verdiği güven ile her zaman önümüzü açan Sayın Genel Başkanımız Pevrul Kavlak başta olmak üzere Genel Başkan Yardımcılarımıza, desteklerini esirgemeyen şube başkan ve yöneticilerimize ve elbette, bu mücadelede en ön saflarda yer alan Erdemir çalışanlarına, kardeşlerine destek veren Tat Metal ve diğer bölgelerdeki emekçi kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz.”

 

 

Bu haber 2615 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler