Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > MASADA OLMAZSA SAHADA KAZANACAĞIZ...

MASADA OLMAZSA SAHADA KAZANACAĞIZ...

MASADA OLMAZSA SAHADA KAZANACAĞIZ...

23.Kasım.2016 Çarşamba 18:19
A A A

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) ile Türk Metal Sendikası arasında başlayan toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması sonrasında alınan grev kararı ile birlikte 7 haddehane çalışanı binlerce ERDEMİR işçisi iş çıkışı eylem yaptı.

08,30-16,30 vardiyasında çalışan işçiler, iş çıkışı servis araçlarına binmeden yürüyerek ana kapıdan çıkış yaptı. Ofis yolu üzerinde toplanan kalabalık işçi grubu, 'Türk Metal nerede, biz oradayız' 'İşveren şaşırma sabrımızı taşırma', 'İşçiyiz Haklıyız kazanacağız' sloganları atarak toplandı.  İşçilere en büyük desteği eşi ve çocukları verirken,  Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakçı, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Talat Şeker' de katıldı. Eylem öncesinde ve eylem esnasında Ereğli Emniyet Müdürlüğü ekipleri sıkı güvenlik önlemleri aldı.  İşçilere hitaben konuşan Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan “Kazanacağız” mesajı verdi.

Vardiya çıkışı, Erdemir işçileri  Erdemir Ofis binası karşısında belirlenen toplanma alanında bekleyen aileleri, çalışma arkadaşları ve yakınları tarafından alkışlar ve sloganlar eşliğinde karşılandı. Erdemir bünyesindeki çeşitli birimlerde çalışan işçiler, oluşturdukları gruplarla ayrı ayrı toplanma alanına geldi.

ERCAN: “EN İYİ SÖZLEŞME MASADA BİTENDİR”

Yaklaşık 3 bin ERDEMİR çalışanı eşleri  ve çocuklarının katıldığı eylemde konuşan Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, en iyi sözleşmenin masada biten sözleşme olduğunu söyledi. Ercan konuşmasında "Evet kazanacağımızdan eminiz. Genel başkanımızın dediği gibi eninde sonunda mutlaka kazanacağız. Sorun orada değil. Nasıl olsa kazanacağız. Bizi bilen bilir. En iyi sözleşme masada bitendir demiştik daha önce. En iyi sözleşme her iki tarafın da kazandığı sözleşmedir" dedi.

“KARAR İLAN PANOSUNA ASILDI”

Ercan, iş barışı, iş huzuru için kendilerinin ellerini uzattığını ve işverenin bu eli havada bırakmaması gerektiğini söyledi. Ercan "Masaya makul, mantıklı bir sözleşme koyduk. Her iki tarafın da kazanacağı bir metin koyduk ortaya. Beş oturum geçti, zam önerisi bile duymadık. Fiilen bize sıfır zam vermiş oldular. Ardından 68 kuruş çıktı ağızlarından. Türkiye’nin gözbebeği, dünya markası, piyasa lideri bir kuruluş işçisine 68 kuruş zam önerdi. Ama bizim için ha 68 kuruş, ha sıfır zam. Onun için bu teklifin de ciddiye alınır bir yanı yoktur. Onun içindir ki genel başkanımızın söylediği gibi Türk Metal sendikası grev kararını aldı. Kararımızı bugün itibarıyla  ilan panolarına astık. Gelin masada pazarlık edin. Gelin Türk Metal’in elini havada bırakmayın. Sizi şampiyon yapan işçi burada.  Cevheri demire, demiri çeliğe dönüştüren, çeliği nakış gibi işleyen o işçiler burada. Hepinize helal olsun"

Ercan, toplantıya katılan işçiler disiplinli davranışları, birlik beraberlikleri için teşekkür ettiğini, işçi eşleri ve ailelerine de kendilerine verdikleri destekten ötürü şükranlarını sunduğunu söyledi.

İşçiler, Ercan’ın konuşması esnasında “Türk Metal nerede biz oradayız”,  “Direne direne kazanacağız”, “Türk Metal Türk Metal, Güçlü Güçlü Türk Metal”, “İşveren Şaşırma, sabrımızı taşırma”, “Gemileri yaktık geri dönüş yok”, “İşçiyiz, haklıyız kazanacağız”, “Bu işçi seninle gurur duyuyor,” “İşveren şaşırma, sabrımızı taşırma”, “masada bitmeyen sahada biter” sloganları attı. İşçiler Ercan’ın konuşmasının ardından olaysız şekilde toplanma alanından ayrıldı.

Bilindiği gibi, 1 Eylül 2016 tarihinden geçerli 26. Dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde  5. Oturumda uyuşmazlık zaptı tutulmuştu. Bu gelişmelerden sonra 6. Oturumda taraflar bir araya gelmişler ancak yine anlaşma sağlanamayınca, Türk Metal Sendikası “grev” kararı almıştı.

Bu haber 2415 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler