Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > EĞİTİM DEDE İZMİRLİ’YE VEFA

EĞİTİM DEDE İZMİRLİ’YE VEFA

EĞİTİM DEDE İZMİRLİ’YE VEFA

27.Kasım.2016 Pazar 10:31
A A A

Karadeniz Ereğli’de hizmet veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzmirlioğlu Huzurevi’nde,  kurumun yapımını sağlayan, aynı zamanda ilçenin yetiştirdiği en önemli hayırseverlerden, “Eğitim dede “ ünvanlı Hacı Hüseyin İbrahim İzmirli’nin büstünün açılışı dolayısıyla  tören düzenlendi.

Törene Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal,  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Abdullah Hasçelik, Merhum Hüseyin İbrahim İzmirli’nin kızı Yaşar İzmirli Gök, İşadamı Ahmet İzmirli, İzmirlioğlu Huzurevi Müdürü Zeynep Yüksel Ünal, kamu yöneticileri, hayırseverler ve huzurevi konukları katıldı.

İzmirlioğlu Huzurevi müdürü Zeynep Yüksel Ünal, açılışa ilişkin açıklamasında Ereğli’nin Eğitim Dedesi Hacı İbrahim İzmirli’nin büstünün açılışından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Ünal şunları kaydetti:

“Artık eser ortada. .5 İlkokul, 1 Anadolu Lisesi, 1 Fen Lisesi, Kuran Kurslarına destekler, onlarca, yüzlerce yardım ve destek.  Bir şehrin eğitim dedesi kolay olmuyor. Bizimkisi okyanusta bir zerre. Umuyor ve diliyorumki, Ereğli ahdevefa nın ne olduğunu iyi bilir.  Ona olan borcunu ödeyecektir . Destekleyen Yaşlılarıma, Özel şirket Çalışanlarıma, Bizi bu anlamlı törende yalnız bırakmayan konuklarımıza sonsuz teşekkürler ediyorum”

Büstün açılışını Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Merhum Hacı İbrahim İzmirli’nin kızı Yaşar İzmirli Gök, İşadamı Ahmet İzmirli birlikte yaptı.

HACI HÜSEYİN İZMİRLİ KİMDİR ?

1929 yılında Karadeniz Ereğli’de dünyaya gelen hayırsever işadamı Hüseyin İbrahim İzmirli, Dede tarafından Rüstemoğlu olarak bilinen, Cafer oğlu Sülalesi’nden kentin tanınmış eşraflarından biridir. İlk ve ortaöğrenimini memleketi Kdz. Ereğli’de tamamlayan İzmirli, O dönemlerde ilçede lise bulunmadığından ve ailesinin kendisini başka bir kentte okutma imkânı olmadığından tahsil hayatını sonlandıran ve ticarete atıldı. Hüseyin İbrahim İzmirli, gençlik yıllarından ilçede ve çevresindeki cami ve Kur’an Kursları’nın yapımı gibi hayır işlerti ile uğraştı. Aileden gelen mesleği Ayakkabıcılık olan İzmirli, şehir içinde sebzecilik, meyvecilik hayvancılık işleriyle ilgilenmiştir.

Bugün bile piyasalarda görülen ve ailesinin imalatı olan Yemeni adındaki çarığın imalatı ile de ilgilenmeye devam etmiştir. Vatani görevine 1950’de başlayan İzmirli, Zonguldak’ın tanınmış isimlerinden biri olan Mehmet Çelikel’in torunu Süheyla Hanım ile evlenmiş ve bu evlilikten 1959 yılında Bir kız çocukları dünyaya gelmiştir.

1932 doğumlu olan Yaşar İzmirli 1984 yılında hayata gözlerini yummuştur. Yaşamındaki önemli amaçlarından biri olan huzurevinin yapılması için büyük uğraşlar sarfeden İzmirli bugün 62 bakıma muhtaç yaşlının ikamet ettiğiKdz. Ereğli İzmirlioğlu Huzurevi’nin 1991 yılında kente kazandırılmasında büyük emek verdi. Bugüne kadar Kdz.Ereğli’de Anahtar teslimi 4 okul, devlet işbirliği ile 1 ilk Öğretim okulu birde Anadolu Lisesi yapılmasında çaba sarf gösteren Bu eğitim kurumlarını Kdz. Ereğli’ye kazandıran Hüseyin İbrahim İzmirli, Türkiye’de ilçelerde kurulan ilk fen liselerinden biri olan Karadeniz Ereğli Fen Lisesinin kurulmasında da en büyük paya sahip kişidir

İzmirlioğlu, çeşitli alanlarda yaptığı hayır işleri yanında, 1996 yılında eğitim öğretime başlayan Özel Yıldırım İzmirlioğlu İlköğretim Okulu, 1996 yılında eğitim öğretime başlayan İzmirlioğlu İlköğretim Okulu. 1998 yılında eğitim öğretime başlayan Kepez İzmirlioğlulları İlköğretim Okulu, 2001 yılında eğitim öğretime başlayan Köseler İbrahim İzmirlioğlu İlköğretim Okulu, 2002 yılında Eğitim öğretime başlayan Kestaneci İbrahim izmirlioğlu ilköğretim okulu gibi önemli eğitim okullarının da yapılmasını sağlamıştır.

Yaşamı boyunca gerçekleştirdiği hayır işlerinden dolayı birçok kurum ve kuruluş tarafından taltif edilen plaketlerle ödüllendirilen ve teşekkür beratları alan İzmirli, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ile TBMM’ce üstün hizmet madalyasına layık görüldü. İzmirli son olarak ta Forum İstanbul tarafından düzenlenen “Eğitime Hayat verenler” listesine seçildi ve plaketle ödüllendirildi.

Bu haber 2666 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler