Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > BAKKA’DAN “ÇÖPTEN ENERJİ” PROJESİ!..

BAKKA’DAN “ÇÖPTEN ENERJİ” PROJESİ!..

BAKKA’DAN “ÇÖPTEN ENERJİ” PROJESİ!..

30.Kasım.2016 Çarşamba 13:55
A A A

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nca  (BAKKA) “Çöpten Enerji Üretimi” konulu toplantı düzenlendiği bildirildi. Proje gerçekleşirse, Zonguldak, Bartın, Karabük illerinde ortaya çıkan 300 bin ton evsel atıktan enerji üretilecek.

BAKKA’dan yapılan açıklamaya göre,  2013 yılından beri yürütülen çalışmalar neticesinde bu alanda yatırım yapan bir enerji firmasının bu alandaki yatırım önerisini dinlemek için bölgesel aktörlerin katılımıyla bir toplantı organize edildi

BAKKAı öncülüğünde organize edilen “Çöpten Enerji Üretimi” konulu toplantı Karabük Öğretmenevinde gerçekleştirildi. Finlandiya merkezli enerji firmasınca Çaycuma’da kurulması teklif edilen “Biyokütle (Evsel Atıklar) Enerji Üretim tesisi hakkında teknik bir sunum gerçekleştirildi.

Zonguldak, Karabük ve Bartın  illerinden Valiler, Belediye Başkanları, TSO Başkanları, İl Müdürleri, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı yetkilileri ve ilgili kurumların temsilcilerinden oluşan geniş bir katılımla gerçekleşen toplantıya  Zonguldak’tan Vali Ali Kaban ve Belediye Başkanı Muharrem Akdemir başkanlığında bir heyet katıldı.

Toplantıda, her üç ilin atıklarının mevcut durumu, atık depolama tesislerindeki son gelişmeler ve atık potansiyeli ele alındı. İllerde çöplerin yarattığı sıkıntılar, çöp toplama tesisleri ve çöplerden geri kazanım elde etme faaliyetleri tartışıldı, toplantı sonucunda da üç ildeki yerel dinamiklerin ortak paydada buluşup hareket etmesi daha detaylı teknik verilerin temin edilerek bu alanda çalışan farklı firmalardan da tekliflerin alınması kararlaştırıldı.Toplantıda ayrıca yakma işlemi sonucunda elektrik enerjisine ek olarak ortaya çıkan buharın da kullanımı için detaylı araştırmalar yapılması gerektiği ortaya çıktı.     

YILDA 300 BİN TON ÇÖP ORTAYA ÇIKIYOR...

BAKKA’nın açıklamasına göre, Batı Karadeniz Bölgesinde Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde günde 800-1.000 ton yılda ise  300.000 ton civarında evsel nitelikli çöp ortaya çıkıyor. Katı atıkların bertarafı yöntemlerinin başında çöplerin yakılması, bunun sonucunda da elektrik ve buhar elde edilmesi yöntemi geliyor. Bu yöntem genel olarak biyokütle enerjisi olarak adlandırılıyor.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı bölgede özellikle evsel katı atıkların bertarafına yönelik olarak 2013 yılından bu yana bu alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar ve yatırım yapan firmalarla istişare halinde çalışmalar yürütüyor, bölgede bu alanda koordinasyon sağlıyor.

DEPOLAMA SIKINTISINI ORTADAN KALDIRIYOR...

Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik enerjisi üretimi amaçlı kullanımının yaygınlaştırılması, bu kaynakların güvenilir, ekonomik ve kaliteli biçimde ekonomiye kazandırılması, kaynak çeşitliliğinin artırılması, sera gazı emisyonlarının azaltılması, atıkların değerlendirilmesi, çevrenin korunması konularının günümüzdeki önemi giderek artıyor.  Ayrıca, bu sektörler geri dönüşüm, temiz çevre ve yaratılan katma değer noktasında yerel yönetimler ve özel sektörlere çeşitli fırsatlar sunuyor.

Elde edilen enerjinin 5346 Sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun’da yer alan Yenilenebilir Enerji Kaynağına Dayalı Üretim Tesis Tipi olarak biyokütleye dayalı üretim tesisi sınıfından devlete 2020 yılına kadar 13,3 ABD Doları cent/kWh sabit fiyattan alım garantisiyle satılması yönteminin makul görüldüğü değerlendiriliyor.

Çöplerin yakılması sonucunda çöpün %90’dan fazlası yok olduğundan depolama sıkıntılarının da ortadan kalkacağı düşünülüyor.

Bu haber 1649 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler