Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > ENGELLİLER YAŞAMDAN PAY İSTİYOR!

ENGELLİLER YAŞAMDAN PAY İSTİYOR!

ENGELLİLER YAŞAMDAN PAY İSTİYOR!

04.Aralık.2016 Pazar 3:46
A A A

Zonguldak'ın Ereğli ileçsinde, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Fiziksel Engelliler Derneği’nce yemek düzenlendi. Gecede konuşan Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, “Bizler engelliler olarak hayatın zor ve zorlaştırılmış şartlarındaki azmimizden gurur duyuyoruz. Önümüzdeki engellerin kaldırılmasında bize destek olmanızı istiyoruz. Eğitimden, istihdamdan, üretimden pay almak istiyoruz. Bunu sizin desteğinizle yapmak istiyoruz” dedi.

Büyük Anadolu Otel’de gerçekleştirilen yemeğe, Ereğli K aymakamı Nazım Madenoğlu, AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Ereğli Belediye Başkan Vekili Ayhan Atay, Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Azar, Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam, AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, CHP İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı, MHP Ereğli İlçe Başkanı Talat Şeker, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, engelliler ve aileleri katıldı.

MADENOĞLU: “ENGELSİZ İNSANLAR KADAR RAHAT YAŞASINLAR İSTERİZ”

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, yemekte yaptığı konuşmada Türkiye’de yüzde 12 gibi yüksek bir oranda engelli bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“İlçemizde iki bin civarında engellimiz olsa da, bazı engelli kardeşlerimizin topluma çıkmamasından ötürü bu sayının üç binler civarında olduğunu düşünüyoruz. Biz ilçemizde, ülkemizde, dünyada hiç engelli olmasın istiyoruz. Eğer engellimiz varsa, bu insanlarımız tıpkı engelsiz insanlarımız kadar rahat yaşasın isteriz. İster doğuştan, ister sonradan olsun, engelli vatandaşlarımız toplumumuzun bir gerçeğidir.  Engellilerimizin hayatının ne kadar zor geçtiğini, hatta ailelerinin hayatının da ne kadar zor olduğunu da biliyoruz.”

Engellileri istihdam içinde görmek ve bu şekilde ekonomisine, aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunmasını sağlamak için bazı gelişmeler yaşandığını belirten Madenoğlu, “İşkur il müdiremiz bir kuruma engelli vatandaşlarımızı alma konusunda ortaya çıkan rahatsızlığı giderme konusunda ciddi bir çalışma içinde olduğunu biliyoruz.  Bu konuda çabalarından dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Belediyemiz bu konuda elinden geleni yapmaktadır, ben de kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

ÇATUROĞLU’NDAN “ENGELLİ YAŞAM MERKEZİ” GİRİŞİMİ

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla engellilerle empati kurmanın önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “ Empati yapmazsak engelli kardeşlerimizin yaşadığı hayatı anlamamız mümkün değil. Kendimizi onların, onların yakınlarının yerine koyarsak bu konuya bakış açımızın değişeceği kanaatindeyim. Ülkemizde engellilere ve engelli yakınlarına yönelik iyileştirmeler tarafından son onbeş yıl milat olmuştur. Daha önce onlar kenarda köşede kalan, sosyal hayata katılamayan kardeşlerimize yapılan yardım ve yatırımlardan sonra bakıyoruz ki çok mesafeler almış durumdayız. Bu yeterli mi, yetmez. Geldiğimiz nokta ne olursa olsun bunu daha ileriye götürme azmindeyiz. Bölgemizde bu amaçla gerek sosyal hizmet merkezi, gerekse engelli yaşam merkezi kurulması amacıyla çalışma başlattık. Bunu Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığımızla istişare ettik. Yer seçiminden sonra kısa sürede yatırım programına alınması için mücadele edeceğiz.”

ŞENTÜRK: “PAYIMIZI İSTİYORUZ”

Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, Engelli olmanın kişisel bir tercih olmadığını vurguladı.  Konukları engellilerle empati kurmaya davet eden Şentürk, “Oturduğunuz koltuklarda birkaç saat kalkmadan oturduğunuzu düşünün. Görmediğinizi ya da duymadığınızı düşünün. Bunun empatisini yapmak zor değil. Bizler engelliler olarak hayatın zor ve zorlaştırılmış şartlarındaki azmimizden gurur duyuyoruz. Önümüzdeki engellerin kaldırılmasında bize destek olmanızı istiyoruz. Eğitimden, istihdamdan, üretimden pay almak istiyoruz. Bunu sizin desteğinizle yapmak istiyoruz” dedi.

Kimsenin kendi isteğiyle engelli olmadığını, herkesin her an başına gelebilecek olan engellilik mücadelesinde destek görmek istediklerini ifade eden Şentürk, “ Sorunlarımız ağır, ilçemizde işitme, ortopedik, zihinsel olmak üzere iki bine yakın engelliye hizmet veriyoruz. Burada bulunan bulunmayan tüm imkan ve vicdan sahibi olan insanlarımızdan mücadelemizde yardımcı olmalarını diliyorum” diye konuştu.

BERGÜZER YILMAZ: “HERŞEYE RAĞMEN…”

Ortopedik Engelli Öğrenci Bergüzer Yılmaz ilçede düzenlenen yarışmada birinci olan kompozisyonunu okudu.  Küçük öğrenci Yılmaz, “Engelli olmak kimi zaman ağır gelir insana. İnsanların acımış bakışları, konuşamamak, koşamamak, yürüyememek,  dertleşememek, dünyanın güzelliklerini  görememek zor gelir insana, ama her şeye rağmen dünyaya küsmemek gerekir. Herşeye rağmen mutlu olmak gerekiyor.  Ben çok çekingen bir çocuktum,  kimseyle konuşmuyor, dertleşmiyordum. Ağır geliyordu öbür çocuklar gibi koşamamak. Neden böyleyim diye düşün dur. Sonra hayata sımsıkı bağlandım. Benden ağır durumda engelli kardeşlerim de varmış.  Annem anlatırdı da inanmazdım.  Ya konuşamasaydım, ya göremeseydim, ya ellerim tutmasaydı. Şimdi anladım annemin ne demek istediğini.  Her şeye rağmen neşeliyim, mutluyum. Engelli olmak zor ama bunu zorlaştıran biz değiliz. Biz istiyoruz ki dertlerimize derman olsunlar. Hayat zaten bizim için zor, onu daha da zorlaştırmasınlar istiyoruz” şeklinde konuştu. Yılmaz konuşmasının ardından kendi yazdığı şiiri de seslendirdi.

PLAKET TAKDİMİ YAPILDI

Gecede, konuşmaların ardından Fiziksel Engelliler Derneği’ne çalışmalarında destek olan Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu ile Onur Metal temsilcisine plaket takdim edildi. Engelliler ve aileleri canlı müzik eşliğinde eğlendi.

Bu haber 6639 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler