Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Güncel > TARKAN'I JACKSON'U GETİREMEDİK AMA...

TARKAN'I JACKSON'U GETİREMEDİK AMA...

TARKAN'I JACKSON'U GETİREMEDİK AMA...

07.Aralık.2016 Çarşamba 15:52
A A A

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal “Memba niteliğinde su getiriyoruz. Musluğu açtığınız zaman ister içebiliyoruz, ister kullanabiliyoruz. Yaptığımız hizmet bu. Belki Tarkan’ı, Michael Jackson’u getiremedik ama tertemiz, memba niteliğinde su getiriyoruz” dedi.

Ereğli Belediye Meclisi’nin Aralık ayı toplantılarının birinci birleşimi Atatürk Kültür Merkezi’nde  Belediye Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal toplantı öncesinde yaptığı gündem dışı konuşmada göreve geldiğinden bu yana gerçekleştirilen çalışmaları anlattı.

Uysal, şöyle konuştu:“Bildiğiniz gibi Kızılcapınar barajının ham suyu 6 kilometrelik boru hattıyla arıtma tesisimize geliyor. Orada fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtmalardan geçerek yüksek kaliteli su elde ediliyor.  Buraya barajdan gelen suyun miktarı 70 bin ton günlük su sağlanıyor.  Buranın da 25 kilometrelik boru hattıyla Ereğli, Gülüç, Kızılcapınar, Delihakkı, Ören ve civar yerleşim birimlerine 70 bin ton içme suyu sağlanıyor. Bununla 350 bin kişilik içme suyu temin ediliyor. Başta  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımızı iletiyor, orada çalışan mühendislerimize, işçilerimize teşekkür ediyorum.Bu suyun gelmesiyle bidonlarla su taşınmasının önüne geçiyoruz. Memba niteliğinde su getiriyoruz. Musluğu açtığınız zaman ister içebiliyoruz, ister kullanabiliyoruz. Yaptığımız hizmet bu. Belki Tarkan’ı, Michael Jackson’u getiremedik ama tertemiz, memba niteliğinde su getiriyoruz.”

DOĞALGAZ-ENERJİ-ALTYAPI

Altyapı çalışmaları kapsamında Doğalgaz, Enerji, Kanalizasyon ve yağmurlama suyu kanalı çalışmalarını da anlatan Uysal şöyle konuştu:

“İkinci bahsetmek istediğim konu doğalgaz çalışmaları. 2014 yılında göreve geldikten sonra 5 km çelik şebeke, 69 km polietilen şebeke, 93 km altyapı, 19 km de bina bağlantıları dönemimizde yapıldı. Doğalgaz biliyorsunuz hava kirliliği için son derece önemli. Enerjide Bölücek’ten Açık Hava Tiyatrosu’na kadar olan bölgede 10,5 kilometrelik bölgede, 31,5 KW’yı 15,8 Kw ile birleştirerek arada ring oluşturduk. Bunların hepsi yerin altında şu anda.Biraz da kanalizasyon ve yağmur sularıyla ilgili yaptığımız hizmetlerden söz etmek istiyorum. 2014 yılında kanalizasyon 8 bin metre, yağmur suyu 2 bin 600 metre, 2015 yılında kanalizasyon 17 bin 60 metre, yağmur suyu 4 bin 270 metre. 2016 yılında 2 bin 500 metre kanalizasyon hattı, 10 bin 100 metre de yağmur suyu hattı yaptık. Bu arada Kavaklık ve Bölücek mahallelerine bin metrelik taş duvar yaptık. Ali molla üstündeki çarşıya da 2010 metre beton menfez ve kanal yaptık. Kepez dağ evlerine 1320 metre kanal tamamlandı.  Kepez, kavaklık, Uzuncayır menfez ve yağmur suyu kanalları da yapılıyor.Göreve geldiğimizde dereler konusunun çok üzerinde durduk. Kabasakal, Sarıkorkmaz ve uzunçayır’ın yan kolları olmak üzere 2017 yılında tamamlanmak üzere planlandı ama en önemlisi Gülüç deresi projesi olacak. Burası küçük bir haliç olacak. Tamamlandıkça haberlerini sizinle paylaşacağız.Kırmacı’da 1950 yılından beri bir çöplüğümüz vardı. Burası onay aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye bu dosyayı sunduk. Atık su arıtma tesisi konusunda projelendirme çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde  de bu konuda açıklamamızı yapacağım.Şehit Ömer Halisdemir bulvarında elektrik direklerinin kötü görüntüsü ortadan kaldı. Bu konularda telefonla teşekkür alıyoruz. Bunları anlatmamızın nedeni sizlerden teşekkür beklemek değil, bilginize sunmak. Bunlar yapılması gereken hizmetler.”

“NETİZ… KARARLIYIZ”

Bugün yaptıkları hizmetlerin hem yarınlar için, hem yarınların inşasında kolaylık sağlayacaklarını düşündüğünü ifade eden Uysal şunları kaydetti: “ Yarınlar hazırlanıyoruz. Bunlar yeterli mi? Bunların yeterli olduğunu kabul eden bir kadro değiliz. Şehrimizdeki ihtiyaçların güncellenmesi gerektiğini, koyduğumuz hedeflere ulaştıktan sonra yeni hedefler koymaya devam etmemiz gerektiğini söylüyoruz.Bizler muasır medeniyet seviyesini geçeceğiz.Havamızın, suyumuzun, denizimizin, kısaca çevremizin daha temiz, daha yaşanabilir, daha sağlıklı olmasına kapıları aralamak için biz bu çalışmaları yaptık. Hem sağlık için, hava için temizlik için bu çalışmalar devam edecek.Hazreti Mevlana, ‘Bir neslin geleceğini, bir önceki nesiller tayin eder’ diyor. Biz gelecek nesiller için göz yuman, aldatan ya da aldatılanlardan  olmak istemiyoruz. Çevre konusundaki hassasiyetlerimizi dile getirirken, bizim belediyecilik anlayışımızda çevre konusunun çok önemli olduğunun altını çizerek anlatmak istiyoruz. Bu konularda netiz, kararlıyız. Ve bunu hem insanlarla, hem doğayla ilişkilerimizin temiz ve temizin nitelendirildiği bir ilişkiler ağını talep ettiklerimizi de özellikle Erdemir üzerinden anlatmıştık.

ERDEMİR’E GÖNDERME…

Uysal, konuşmasında “Bugün karar vermeliyiz, kötü bir kiracı mı olacağız yoksa iyi bir ev sahibi olup ilçemize sahip mi çıkacağız. Biz hem ülkemize, hem de ilçemize ev sahibiyiz, kalıcıyız. Ev sahibi sorumluluğuyla sahip çıkacağız” dedikten sonra şu ifadeleri kullandı:“Bunlara da buradan sonrasını yarın verdiğimiz ve Erdemir konusunda açıklamalarımızla devam edecek. Bu arada 15 Temmuz’da hain FETÖ saldırısı atlatıldı. Ekonomik saldırıyı da inşallah kısa sürede atlatacağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dolar Bozdur” kampanyasını destekliyoruz. Yarın bu dosya ve Erdemir konularının da devam edeceğini bildiriyorum.Bu arada biliyorsunuz 3 Aralık Dünya Engelliler günüydü. Bu programlara da katıldı. Orada bir annenin feryadını dinledim. ‘Ben ve eşim, çocuğun ebeveynleri göçtükten sonra kimlere emanet edecekleri konusunda serzenişlerde bulundu. Bugünden sonra bu çalışmaların cevabını bulmak. Aslıda bu sorunların çözümünü biliyoruz. Bu günden sonra da engellilerin tüm sorunlarını, yanlarındaki ailelerin sorunlarına cevap vermek için çalışmalarımız devam edecek.”

TOPLANTI GÜNDEMİ

Toplantı gündeminde yer alan konulardan,  Belediye Meclisinin 06.10.2016 tarihli ve 2016-12/154 sayılı kararı ile onaylanan “İlçenin Müftü Mahallesi mevcut Terminal alanında, mevcut planda kent meydanı ve yer altı otopark olarak belirtilen alanın; Kent Meydanı, yer altı otopark ve ibadet alanı olarak değişikliğine” askı süreci içinde yapılan itirazın görüşülmesi İmar Komisyonu’na havale edildi.

Belediyemiz 2017 mali yılı Gelir Tarifesinin görüşülmesine ilişkin gündem maddesi plan ve bütçe komisyonuna havale edildi.

Resmi kurumlara ait imar tadilat taleplerinin görüşülmesi,  Yoldan ihdas parsellerin satış veya takasının görüşülmesi, Şahıslara ait imar tadilat taleplerinin görüşülmesi konuları da imar komisyonuna havale edildi.

Toplantıda kalan maddelerin bir gün sonra görüşülmesi karara bağlandı.

Bu haber 6036 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler