Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Eğitim > İSTEDİKLERİ MESLEKLERİ MESLEK SAHİPLERİNDEN DİNLEDİLER

İSTEDİKLERİ MESLEKLERİ MESLEK SAHİPLERİNDEN DİNLEDİLER

İSTEDİKLERİ MESLEKLERİ MESLEK SAHİPLERİNDEN DİNLEDİLER

07.Aralık.2016 Çarşamba 16:02
A A A

Zonguldak'ın Alaplı ilçesi İMKB Anadolu lisesi 6. Kariyer günlerinde öğrenciler seçmek istedikleri meslekleri bu işi yapanlardan dinledi. Okul Rehberlik öğretmeni ve proje koordinatörü Serap Yılmaz, projedeki amaçlarının öğrencilerin yapmak istedikleri meslekleri bu işi yapan kişilerden dinleyerek birinci ağızdan bilgi almalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Alaplı İMKB Anadolu lisesi tarafından her yıl düzenlenen ve bu sene 6. sı düzenlenen 'Kariyer günleri' okul binasında gerçekleştirildi. Proje kapsamında öğrencilerin yapmak istedikleri meslek ya da seçmek istedikleri mesleklerin inceliği ve o meslekte neler yaşandığını bire bir okula davet edilen konuklardan dinledi. 3 ayrı seansta gerçekleştirilen projeye Alaplı Kaymakamı Altuğ Çağlar ile birlikte doktor, hemşire, diş hekimi, ,eczacı, mimar, iç mimari, anestezi uzmanı, fizyoterapist, avukat, savcı, kaymakam, Odyolog, tıbbi yöntem uzmanı, Dil alanında İngilizce öğretmeni, tercümanlar katılırken, projeye Sosyal alanda Gazetecilik mesleğini anlatmak üzere Ereğli' den Hakimiyet gazetesi İmtiyaz Sahibi Fikri Kapan davet edildi.

Farklı meslek dallarından gelen misafirler, kendileri için ayrılan seans saatlerinde öğrencilerle bir araya gelerek, meslekleri hakkında bilgiler aktardı. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan meslek grubu çalışanları proje sonunda okuldan ayrıldı.

Proje hakkında bilgiler veren Okul Rehberlik öğretmeni ve proje koordinatörü Serap Yılmaz, projedeki amaçlarının öğrencilerin yapmak istedikleri meslekleri bu işi yapan kişilerden dinleyerek birinci ağızdan bilgi almalarını sağlamak olduğunu söyledi. Yılmaz açıklamasında "Ben geçtiğimiz yıl okulumuza atandım. Benden önce başlayan bir etkinlikmiş. Ben devamını getirdim. Kendi çapımızda bir kaç yeniliklerde kattık. Mümkün oldukça çocukların gelecekte iş bulmalarının daha kolay olduğu, iş bulduklarında daha rahat çalışma ortamı bulabilecekleri meslekleri onlara sağlamaya çalışıyoruz. En başta onlardan anket istiyoruz. Bu anket sonucunda hangi meslekleri dinlemek istediklerine karar veriyorlar. Bizde o mesleklerden ulaşabildiğimiz isimlere ulaşıp, daha sonradan tekrar öğrencilere hangi seansta hangi mesleği dinlemek istediğini seçtiriyoruz. Bu sene gelen meslek dallarından doktor, hemşire, diş hekimi, ,eczacı, mimar, iç mimari, anestezi uzmanı, fizyoterapist, avukat, savcı, kaymakam, odyolog, tıbbi yöntem uzmanı, Dil alanında İngilizce öğretmenimiz, tercümanımız, aynı zamanda yabancı uyruklu bir İngilizce öğretmenimiz var. Sosyal olarak gazetecimiz Fikri Kapan, sosyal bilgilerden bir akademisyen getirdik. Bu etkinliğimizi tüm okul çapında uyguluyoruz. 9. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrenciler bu etkinliğe girdiğinde her seferinde 3 farklı mesleği dinliyorlar. Buna göre bir öğrenci baktığınızda 9. sınıfta başlayıp, 12. sınıfta mezun olduğunda 12 farklı meslekten kişileri dinlemiş ve bu mesleklerin aslında ne işler yaptığını ne kadar çalıştığını en iyi birinci ağızdan dinleme imkanı buluyor. Ben rehber öğretmeni olarak her meslekten bilgi vermeye çalışıyorum. Ancak ne yazık ki bilgilerim sınırlı. Sonuçta her mesleğin içeriğini derinlemesine bilemiyoruz. En güzeli, ben her zaman öğrencilerimize söylüyorum. Mesleği, bu işi yapan insanlardan öğrenirsiniz. O yüzden ben bu etkinliğin yerinde olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimizden de güzel geri dönüşümler alıyoruz" dedi.

2016-2017 Eğitim Öğretim Dönemi Kariyer Günleri” etkinliğine eğitmen olarak şu isimler katıldı:

Eniscan Karaalp, Ayşegül Ersöz (Tıp), Arzu Erdoğan (Hemşire), Meltem Güney (Diş Hekimliği), Muharrem Yazıcıoğlu (Eczacılık), Mustafa Kumaş (Mimarlık), Sevil Bilgi (İç Mimarlık), Turan Uzun (Hukuk), Yusuf Yılmaz (İnşaat Mühendisliği), Yusuf Ersöz (Makine Mühendisliği), Hikmet Ergun (Elektrik ve Elektronik Mühendisliği), Aliye Güven (Özel eğitim), Esra Nur Üçkol, (Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık), Sedef Yalman (Fizyoterapi), Naciye Pamukçu (Anestezi), Muharrem Gözler (Hukuk), Rafet yılmaz (Veterinerlik), Hanefi Çağ (İngilizce Öğretmenliği ve Tercümanlık), Serdar Kadan (ATT), Oğuz Karadeniz (Sosyal Bilgiler Akademisyenlik), Uğur Deligöz ((Malzeme ve Metalurji Mühendisliği), Viola sarı (İngilizce Öğretmenliği), İşitme ve Koçluk Eğitimi (Ayşegül Savaş Likoğlu), Erkan Tektaş (Polislik), Tuğba Tuğrul (Okul Öncesi), Fatih Usta (Odyoloji), Deniz Karakuş, (Tıbbi Görüntüleme Teknikleri), Muharrem Gözler (Savcılık), Altuğ Çağlar (Kamu Yönetimi), Fikri Kapan (Gazetecilik).

Bu haber 1403 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler