`
Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Siyaset > ÇAKIR'DAN ÜNİVERSİTE AÇIKLAMASI
< >
26.Mayıs.2016 Perşembe 18:18
A A A

ÇAKIR'DAN ÜNİVERSİTE AÇIKLAMASI

ÇAKIR'DAN ÜNİVERSİTE AÇIKLAMASI

AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, ilçede üniversite kurulması fikrini değerlendirirken, “. Öğrenci sayınız 3 binlerdeyken, bunu 15 binlere taşıyamamışken, bugün Ereğli’ye ait bir üniversite olsun demek ayakları yere basmayan bir proje olur.  Bizim projelerimizde de böyle bir proje olmaz” dedi.

Çakır, düzenlediği basın mensuplarında geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Gazeteci Yalçın Kasapoğlu’na rahmet diledi, üzüntülerini dile getirdi.22 Mayıs’ta partilerinin 2. Olağanüstü Kongresini yaparak genel başkan ve hükümeti belirlediğini ifade eden Çakır, MKYK’ya seçilen AK parti Zonguldak Milletvekilinin Zonguldak’ın gururu olduğunu belirterek, “Kendisine başarılar diliyoruz, partinin en yüksek karar organı olan MKYK’da Zonguldak’tan bir temsilcimiz olması bizi ayrıca mutlu etmiştir dedi.

“PROJELERİMİZİ KISA SÜREDE BİTİRMEMİZİ İSTİYORLAR”

 

Çakır, Ereğli Zonguldak yolunun kendileri için olmazsa olmaz olduğunu ifade ederek şunları söyledi:“Bizden önceki iktidarın 15 yıllığına vermesinden dolayı tamamlanamayan bir yoldu bu.  O dönemde ihaleyi 15 yıllığına verme ufkuna sahip olanlar, bizden diğer projeleri çok daha kısa sürede bitirme beklentileri oluşmuştur. Bu da bizim ne kadar büyük projeleri Zonguldak’a, Ereğli’ye kazandırdığımızın bir göstergesi olmuştur. İhalesi tamamlandı, önümüzdeki hafta sonucu açıklanacak. 20 Km civarında Kandilli tepesi-Kozlu arası sıcak asfalt. Bu sene yarısı bitirilip, bir dahaki sene geri kalanı bitirilerek bu yol son bulmuş olacak. Onun yanında Kandilli tepesi Kepez arasındaki yolu bu sene bitirmeyi planlıyoruz. Hastane kavşağı ile birlikte, çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor.”

“EREĞLİ’YE YAPI MALZEMELERİ LİSESİ”

Daha önce açıkladığı üzere kendileri için 4 önemli okul bulunduğunu dile getiren Çakır şöyle devam etti: “Bunlardan biri Danışmentli. Geçen haftalarda ihaleye çıktı. Dün Yazıcılar köyü okulumuz ihaleye çıktı. Orhan Oğuz’un EKAP’a ihalesi bildirildi. EKAP’ın uygun gördüğü bir tarihte Orhan Oğuz’u da ihaleye çıkmak suretiyle kazandırmanın başlangıcı içindeyiz. Melih Şule ilkokulunun çalışmaları sürüyor. Dere seviyesinde olduğundan dolayı milli eğitim bakanlığı bodrumlu projeyi beğenmedi. Şimdi bodrumsuz proje çiziliyor, 20 gün içinde bu da tamamlanarak EKAP’a bildirilerek ihaleye çıkılacak.2015 yılından beri takip ettiğimiz bu beş okul Ereğli’de bazı bölgeleri yeniden tekli öğretime taşıyacak.  Mesela Orhan Oğuz şu an yaklaşık bin 400 öğrencisinde ikili eğitim yapıyor.  700 sabahçı, 700 öğlenci. Bu okulu devreye almak suretiyle o bölgeyi de ikili öğretimden kurtarmış olacağız. Melih Şuğle Ortaokulu da Kırmacı bölgesine ciddi bir rahatlık katacak. 2016 okullarımızı da bekliyoruz. Kepez’e, Gülüç Vesile Dikmen’e, Atatürk Ortaokulunun yıkılıp yeniden yapılmasıyla ilgili. Onları da önümüzdeki Haziran ayına kadar açıklanacak. Normalde ilk ve ortaokullar nisan ayına kadar açıklanıyordu. Bu sene biraz geç kaldı. Liseleri direk Milli Eğitim Bakanlığı bütçesiyle yapıldığı için açıklanma tarihleri Haziran.  Ereğli’de bunları önemisyoruz, Ereğli’de en az iki üç lise kazandırarak liseleri de tekli öğretime geçirmek istiyoruz. Onun yanında Ereğli’ye vasıflı öğrenci yetiştirmek adına, İstihdama daha kolay ulaşabilmesi adına bir lise kazandırmayı düşünüyoruz. Bunu Kapsamlı bir şekilde  Milli Eğitim Müdürlüğümüzle paylaşacağız ama Yapı Malzemeleri Lisesi olacak. Bunun fikrini Ereğli’de bir abimiz verdi.  Bunda yapı denetim elemanlarından tutun, hem müteahhitlerin, hem belediyelerin işine yarayacak ara eleman yetiştirmek için okul açacağız.”

“KAMPÜS BİR AN ÖNCE İHALE AŞAMASINA GELMELİ”

İlçede yürütülen dere ıslah ve çeşitli  çalışmalara ilişkin de bilgi veren Çakır,  şöyle dedi:“Kavaklık ve Kepez’de sıkıntıya yol açan Kabasakal deresinin ıslah çalışmaları birkaç güne kadar başlayacak. Bu seneden sonra Kepez ve Kavaklık’ı dere taşma sıkıntısından kurtarmış olacağız.  Onun yanında Armutlucuma bölgesi için İskenderli köprüsü yıkılmıştı. Onu da şu an çalışmalarına başladık. En kısa sürede bunu tamamlayıp o bölgeyi yol olarak rahatlatacağız.”

Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Kampüsü projesinin çizim aşamasında olduğunu belirten Çakır, “İnşaat ihale aşamasına getirmek için gayret sarfediyoruz. Bakanlarımız yeni değişti, bir iki hafta sonra Kalkınma bakanlığı nezdinde bunu değerlendireceğiz. Kimi zaman kamuoyunda bazı değerlendirmeler oluyor bir an önce olsun diye. Ben bunu olumlu k arşılıyorum. Bizim isteğimiz de bu. Ama hiç yapılamaz denilen bir şeyi, yaklaşık 50-55 milyon liralık arsayı üniversiteye kazandırmak kolay değildi. Bunda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Üniversiteyi de süratli bir şekilde ihale aşamasına taşımak istiyoruz” dedi.

“İSTİHDAMDA OLUMLU GELİŞMELER VAR”

Tersanelerde Başbakan Binali Yıldırım’ın bu sektörden geliyor olmasının bir avantaj olduğunu belirten Çakır, “Şu anda tersanelerde 500 kadar tekrar istihdam başladı. Bunu kısa vadede 700-1000’lere taşımak istiyoruz. Bununla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’na bir ziyaretimiz olmuştu, bakanlarımız değiştikten sonra bunu yine tekrarlayacağız” dedi.

Kandilli Alacaağzı Maden Ocağı’nın 29 Haziran’da yeniden ihaleye çıkacağını ifade eden Çakır, “Rödevans bedelleri en düşük bedellerden tutuldu. İstiyoruz ki eskisi kadar 800-850 kişi, hatta daha fazla istihdam olur diye ümit ediyoruz. İnşallah iyi bir firma alır,” ifadelerini kullandı.

Organize Sanayi Bölgesinde istihdamın arttığını ifade eden Çakır, ilçenin çok daha büyük sayıda  istihdama ihtiyacı olduğunu belirterek,  bunu çözme noktasında gayret gösterdiklerini söyledi.

Okul Aile Birliklerinin borçlarıyla ilgili kendisine iletilen sorunu Milli Eğitim Bakanlığı’na götürdüklerini belirten Çakır, bu sorunun da çözüldüğünü aktardı.

“BAZI LOBİLERİ GEREKSİZ YERE KARŞIMIZA ALMAMAK LAZIM”

Çakır, toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Ereğli Kampüsü kurulması aşamasında ilçeye ayrı bir üniversite talebinin dile getirildiğini, bu konuda kendisinin görüşü sorulması üzerine şöyle konuştu: “Öncelikle Ereğli’ye yakışan öğrenci sayısına çıkmamız lazım. Öğrenci sayınız 3 binlerdeyken, bunu 15 binlere taşıyamamışken, bugün Ereğli’ye ait bir üniversite olsun demek ayakları yere basmayan bir proje olur.  Bizim projelerimizde de böyle bir proje olmaz.  Önce bu seviyelere geldikten sonra o günün şartlarında değerlendirilebilecek olaylar. Erken konuşmamak lazım. Bazı lobileri gereksiz yere karşımıza almamak lazım. Yaptığımız bir şeyin, söylediğimiz bir şeyin şehre,  bölgeye, insanlığa bir faydası olması lazım. Faydası olsun derken sürece zarar vermiş olabiliriz. Ondan dolayı  herkesi temkinli görüş açıklamaya davet ediyoruz.”

“YENİ HÜKÜMET EREĞLİ’YE DAHA YAKIN”

AK Parti İlçe Başkanı Çakır, hükümet değişikliğinin yatırımlar anlamında yeniden başvurular yapmak gerektirecek durum ortaya çıkarıp çıkarmadığı sorusuna ise şu cevabı verdi:“Zannetmiyorum. Dosyalar orada, başvurularımız orada. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu iken butik hastaneler çalışması başladı. Sayın Recep Akdağ geldi. Ereğli açısından bakarsanız  şu kabine Ereğli’ye daha yakın bir bakanlar kurulu. Sayın Akdağ biliyorsunuz Ereğli’de görev yaptı. Ereğli’yi bilir. İçişleri Bakanımız hakeza, tarım bakanımız öyle. Yanıbaşımızda Faruk beyin olması, sanayi bakanı olması çok iyi oldu. Fikri bey bizi o dönem göreve getiren koordinatör milletvekilimizdir, bütün bakanları hemen hemen yakınen tanırım. Ormanlı’ya, Ereğli’ye TOKİ alma anlamında  bir sıkıntı yaşayacağımız kanatinde değiliz. TOKİ’yi de devam ettiriyoruz. Ereğli için önümüzdeki günlerde önemli gelişmeler olacak.”

Toplantıda Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol ve AK Parti İlçe Yönetim Kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Bu haber 5025 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE