`
Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Siyaset > DEMİRTAŞ'TAN ELEŞTİRİ SALVOSU...
< >
07.Eylül.2016 Çarşamba 16:16
A A A

DEMİRTAŞ'TAN ELEŞTİRİ SALVOSU...

DEMİRTAŞ'TAN ELEŞTİRİ SALVOSU...

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, hükümete ve Olağanüstü Hal uygulamalarını eleştirdi. Demirtaş, “öyle gözaltılar, öyle tutuklamalar, öyle işten çıkarmalar, öyle mala el koymalar yapılıyor ki, sapla saman birbirine karıştırılıyor. Kurunun yanın da yaş da yakılıyor. Bu yapılan yanlışlar da kamuoyunun vicdanını yaralıyor” dedi.

Demirtaş CHP Kdz Ereğli İlçe Başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin olağanüstü günler yaşadığını, her gün polis ve askerlerin şehit olduğu haberlerinin geldiğini belirtti.Türkiye’nin yönetilemediğini, AK Parti iktidarının 14 yıldır hem iç, hem dış politikada yaptığı büyük yanlışların ağır faturasını ödediğini belirten Demirtaş şunları söyledi:“Vatandaşlarımızın öncelikle düşünmesi gereken Türkiye'yi 15 temmuz darbe girişimine sürükleyen nedenler nelerdir? 14 yıllık AKP iktidarı hangi hataları yapmıştır da, darbe girişimi yaşanmıştır? AKP'nin yanlışlarının doğru tespit edilmesi gerekir. Bu yanlışlar doğru tespit edilir ve önlemler alınır ise Türkiye'de bir kez daha darbeler yaşanmaz. 15 temmuz bir neden değil, sonuçtur. 15 Temmuz AKP iktidarının 14 yıllık yanlışlarının, hatalarının ağır bir faturasıdır. Ülkemizde bir kez daha darbe girişiminin yaşanmaması için demokrasimizi güçlendirmeliyiz. Parlamentomuzu güçlendirmeliyiz. Kuvvetler ayrılığını güçlendirmeliyiz. Hukuk devletini güçlendirmeliyiz. Yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlamalıyız. Evrensel hukuk kurallarını herkese uygulamalıyız. Devlet yönetiminde ve bürokrasi de liyakatı, bilgiyi ve beceriyi esas almalıyız. Devlete olan güveni yeniden tesis etmeliyiz.”

ÖFKEYLE KALKAN…

Devleti yeniden kurucu ayarlarına, fabrika ayarlarına geri döndürmek gerektiğini, bunun yapılmaması halinde başka büyük sorunlar yaşanacağını ifade eden Demirtaş şöyle devam etti:“Öfkeyle kalkan zararla oturur. Darbe girişimi sonrası, öfkeyle kalkıldı. Öfkeyle devam ediliyor. Darbe soruşturmaları titizlikle yürütülmelidir. Elbette darbe girişimine fiilen katılan asker, polis, bürokrat kim varsa, halka kurşun sıkan kim varsa, bu anlamda suç işleyen kim varsa yargı önüne çıkarılmalı ve hukuk içinde en ağır cezalar verilmelidir. Buna kimsenin itiraz etmesi mümkün değildir. Ancak öyle gözaltılar, öyle tutuklamalar, öyle işten çıkarmalar, öyle mala el koymalar yapılıyor ki, sapla saman birbirine karıştırılıyor. Kurunun yanın da yaş da yakılıyor. Bu yapılan yanlışlar da kamuoyunun vicdanını yaralıyor.”

“ZONGULDAK’IN GAZINI ALMAK İSTİYORLAR”

Demirtaş, “AKP 1 Kasım seçimlerinden sonra yeniden iktidarı tek başına elde ettikten sonra, tüm Türkiye'ye sırtını döndüğü gibi, Zonguldak'a da sırtını döndü. Zonguldak'a verdiği sözleri unuttu” diye konuştu.CHP Milletvekili şöyle devam etti:“Enerji Bakanı Berat Albayrak'a meclis genel kurulunda sorduğum soru üzerine, sayın Albayrak; “TTK'nın özelleştirileceğini” dolaylı olarak ifade etmiş ve daha sonrasında da, özelleştirme idaresinin “Karadon müessesinin özelleştirilmesine” yönelik yazısı ortaya çıkmış idi. AKP Zonguldak Milletvekilleri sn. Faruk Çaturoğlu, sn. Özcan Ulupınar, sn. Hüseyin Özbakır ve Enerji Bakanlığı bürokratları “TTK özelleştirilmeyecek” diyorlar. Ben sayın milletvekillerinin ve sayın Enerji bakanlığı bürokratlarının “TTK özelleştirilmeyecek” söylemlerinin Zonguldak'lının tepkisini önlemek için, Zonguldaklı'nın gazını almaya yönelik olduğunu düşünüyorum. Enerji Bakanından ve Başbakandan bu güne kadar “TTK özelleştirilmeyecek ” cümlesini ise duymadık. ”

Demirtaş, TTK’ya norm kadro açığı olan 5 bin işçinin CHP iktidarında alınacağını söyledi.

EREĞLİ DEVREK YOLU “YOLSUZLUK” HİKAYESİ!

Demirtaş, AKP’nin Zonguldak'ta her alanda sınıfta kaldığı gibi, yol yapımında da sınıfta kaldığını belirterek, 12 yıldır bitirilemeyen bu yolun AKP iktidarda kalırsa en az 15 yıl daha bitirilemeyeceğini ifade ederek şunları söyledi:“AKP milletvekilleri ve yönetimleri, bu yolla ilgili yaptıkları açıklamalarda en kısa sürede bitireceklerini ifade etmektedirler. En son sn. Faruk Çaturoğlu ve Ereğli ilçe başkanı sn. Fatih Çakır Ereğli Devrek yolunu 2018 yılında bitireceklerini ifade ettiler. Ereğli- Devrek yolu ile ilgili Karayollarından istediğimiz bilgi talebine Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal 29.03.2016 tarihinde cevap vermiş, cevapta; “...56,5 km uzunluğundaki Ereğli-Devrek yolunun 20 km.si sathi kaplama seviyesinde tamamlanmıştır, 2016 yılı yatırım programı çalışmalarının devam ettiğini ve yolun 2019 yılında tamamlanmasının planlandığını, 14.08.2015 tarihli ihaleyi kazanan Aga Enerji Nak. San. Tic. A.Ş.ye 47.030.000,00-tl olmak üzere 2004 yılından itibaren toplamda 99.453.000.000-tl. ödeme yapıldığını” belirtmiştir. Yine Ereğli-Devrek yolu ile ilgili Karayolları Genel Müdürlüğünden istediğimiz ikinci bilgi talebine Karayolları Genel Müdür Vekili Uğur Kenan Adiloğlu 08.08.2016 tarihinde cevap vermiş, cevapta; “...14.08.2015 Tarihli ihale ile işin 82.297.723,00-tl.ye ihale edildiği ve Ereğli-Devrek yolunun ödeneğinin 17.500.000-tl. olduğu...” belirtilmiştir. Yani bu durum da 82 milyonluk ödeneğin 65 milyonu bu yıl itibarıyla kullanılmış olmaktadır. Ama karayollarının da belirttiği gibi 56,5 km.lik yolun ancak 20 km.sinin sathi kaplaması bitmiştir. Bu demektir ki 12 yılda 56,5 km.lik yolun 20 km.sini ancak sathi kaplamasını yapabilmişlerse, yolun geri kalan 36,5 km.sini ve asfaltını da ancak 15 yılda tamamlayacaklar, demektir.

ORTADA 47 MİLYONLUK İŞ YOK

Ereğli Devrek yolunu alan Bayburt Grup bünyesindeki Aga Enerji İnşaat firmasının ilginç bir hikayesi olduğunu belirten Demirtaş şöyle devam etti:
“2014 yılına kadar Ankara şirketi olan Aga Enerji ortaklarını, ismini değiştirdikten ve Ankara'dan İstanbul'a taşındıktan sonra büyük ihaleler alıyor. Örneğin 241 milyon euro'ya yani 800 milyon'a Başakşehir-Bakırköy metro ihalesini almış. Geçen sene Ereğli Devrek yolundan, ihaleyi aldıktan hemen sonra, yani 4 ayda 47 milyon tl. ödenek almış. Yani 82 milyon liralık işin istihkakının neredeyse yarısını 4 ayda almış. Oysa işe bakıyoruz. Ortada 4 ayda 47 milyon liralık yapılan bir iş yok. Aga Enerji A.Ş.nin bir anda bu kadar büyük işler alması ve istihkaklarını hızlı bir şekilde alması oldukça enteresan bir durum. Bu kadar büyük işler alan Aga Enerji A.Ş. şirketinin bir internet sitesi dahi yok. Bu Bayburt grup da enteresan bir grup. Bayburt grubun bir başka şirketi Şenbay Madencilik-Özgün Yapı iş ortaklığı Filyos liman ihalesini 537 milyon 888 bin liraya almış. Bu kadar büyük işler aldığı halde bir internet sitesi dahi olmayan, istihkaklarını hızlı bir şekilde devletten alan bu Aga Enerji A.Ş.nin acaba büyük makamlarda bir Ağası mı var? Acaba yapımı yılan hikayesine dönen, AKP iktidarında hiç bitmeyecek bir aşka dönüşen Ereğli- Devrek yolu, yeni bir “Yolsuzluk” hikayesi mi?”

Demirtaş, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Bu haber 4887 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.