`
Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Siyaset > ÇAKIR ERDEMİR'E İHTAR ÇEKTİ...
< >
25.Ekim.2016 Salı 16:24
A A A

ÇAKIR ERDEMİR'E İHTAR ÇEKTİ...

SABRIN SON NOKTASINA GELDİK...

AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Erdemir’in Ereğli ile ilişkilerinde sosyal sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini söyledi. İlçe Başkanı, “Bu şehir bugüne kadar mazlum durduysa, her zaman mütevazi kaldıysa bugünden sonra hak ettiği değeri alması lazım. Buna hak ettiği değeri vermeyenlerin de takipçisi biz olacağız. Sabrın son noktasına geldik,” dedi.

Çakır, beraberinde Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte parti binasında düzenlediği basın toplantısında Erdemir’in ilçe için olmazsa olmaz kuruluşlarından biri olduğunu söyledi.

OYAK Genel Müdüründen bir randevu talebinde bulunduklarını ve ilçenin sorunlarını aktaracaklarını ifade eden Çakır, “ Bunlardan bir tanesi metalürji fakültesidir. Bir tanesi Ereğli’nin hak ettiği payı almasıdır. Şu an devlet tarafından yassı çelik mamullerini desteklemek için anti damping uygulanıyor. Erdemir’in üç aylık karını gördünüz. Bizim kimsenin kazancında gözümüz yok. Daha fazla kazansın ama sosyal sorumluluklarını yerine getirmesi lazım” dedi.

HER SENE BİR OKUL YAPMASI LAZIM

Erdemir’e yönelik eleştirilerde bulunan Çakır şunları kaydetti:“Bir erdemir cami imamının lojmanını Erdemir geri istiyorsa, amatör spor kulüplerine, bu şehrin havasını teneffüs eden gençlerinden, belediye spor da dahil olmak üzere maç ücreti talep ediliyorsa bu sosyal sorumluluklara sığmaz. Erdemir’in her sene bir okul yapması lazım. Açıkladığı kar 333 milyon, bir okul 3 milyon. Bu üç aylık karı. Bunu yıllık olarak hesap edince Erdemir’in karı ortada. Kazancıyla ilgili sıkıntımız yok ama bu şehre hak ettiği değeri vermesi lazım. Sobaya bu kadar yakın olup da ısınamayan insanlar nadirdir.”

İSTİHDAMDA EREĞLİ İKAMETİ OLANLARA ÖNCELİK TALEBİ

Kendilerinin işbaşı yaptırmak için Kardemir’i aradıkları zaman ‘ bizim birinci maddemizde kadroya girmek için Karabük nüfusuna kayıtlı olması gerekir’ cevabını aldıklarını belirten Çakır, şöyle devam etti:“Dünyanın her yerinde bu var. Fabrikaların olduğu yere mutlaka olumsuz etkileri olacaktır. Bunları dengelemek için sosyal sorumluluk projesi ve istihdam anlamında o şehre katkıda bulunurlar. Ereğli’de üç yıl, beş yıl oturma şartını biz de talep edeceğiz. Ereğli’de oypasında, A’sında, B’sinde istihdam edilecek insanların Ereğli’de üç-beş yıl oturmuş insanlardan seçmesi noktasında dayatmacı olacağız.”

“SABRIN SON NOKTASINA GELDİK”

Bu şehrin bugüne kadar mazlum durduğunu ve mütevazı kaldığını belirten Çakır, ilçenin bugünden sonra hak ettiği değeri alması gerektiğini belirterek şunları söyledi:“Buna hak ettiği değeri vermeyenlerin de takipçisi biz olacağız. Sabrın son noktasına geldik. Bunu da buradan özellikle söylüyorum. Siz bir cami lojmanına, siz bir spor kulübünden, 18 mart Çanakkale programı yapan okullardan Erdemir Kültür Merkezi’nden ücret talep edecekseniz bu olmaz. Bizim buna kayıtsız kalmamız söz konusu olamaz. Böyle bir şey yok. Kim olursa olsun bunu bakanlıklar nezdinde, hem sanayi, hem milli savunma bakanlığı, hem en üst noktalardaki yetkilier nezdinde takipçisi olacağız. Kimsenin bu şehre yaşattığı olumsuzlukların karşılığını vermemesi diye bir şey yok. Bugüne dek bir şey söylememişsek, bu Ereğli’mizin mütevazılığındandır. Hangi şehre giderseniz gidin, o şehrin yükünü çeken o şehrin nakliyecileridir. Bizim Ereğlimizde böyle bir şey yok. Ereğli’mizde yerel kooperatiflerin desteklenmesi lazım. Biz demiyoruz ki fahiş fiyatlarla bize versin. Maliyetler, ortalama fiyatlar ortada. Bu değerler üzerinden ihalesiz, ön şartsız kamyoncumuza yük vermeleri lazım. Bunu özellikle söylüyorum. OYAK’ta yönetim kurulunda değişiklikler oldu, Erdemir’de olur mu kendilerinin takdiridir. Olsa da olmasa da biz bunları önlerine getireceğiz. Yapılmadığı suretle de milletimizle birlikte gerekli tepkimizi koyacağız. Böyle bir lüks yok. Gücünü başka yerlerden alıp yerel dinamikleri dikkate almayanlar bundan sonra dikkate almak zorunda kalacak.”

GÜLÜÇ DERESİNİN TIKANMASI

Çakır, Gülüç Irmağı’nın Erdemir’in atıkları yüzünden tıkanması üzerine tersanecilerin yaşadıkları sorunlara ilişkin ise “Tersanelere gemilerini indirmeleri için belli bir yükseklik lazım. Orada Ereğli Demir Çelik cürufu ve atıkları tarafından doldurulduğunda Tersanecilerimiz mağdur oluyor. Bunun da takipçisi olacağız. Yatırımcılar da dahil olmak üzere kimse buranın sahibi benim deme hakkı yok. Kimsenin kanunun üstünde kendini görmeye kalkmasın. Görmeye kalkarsa biz de bunların yasal takipçisi oluruz” ifadelerini kullandı.

DİĞER ÇALIŞMALAR

Çakır, toplantıda Ereğli Devrek Yolu’nun kalan Çaylıoğlu-Devrek kısmının 147 milyon lira bedelle 660 günde teslim edilmek üzere ihale edildiğini, kısa sürede bu yolun tamamlanacağını söyledi.24 Ekim itibarıyla eski Ereğli Devlet Hastanesi binalarının Üniversite Kampüsü yapılmak üzere yıkımı için ihalenin yapıldığını, ihalenin şu an için rektörlükte onay beklediğini söyleyen Çakır, “Şimdi sanayi odamızın üstlendiği avam projemizin çalışmaları devam ediyor. Bunu sanayi odamız karşılayacak. Avam proje yapıldığında uygulama projemiz için üniversitemiz ihaleye çıkacak. Süratli bir şekilde 2017 ocağına kadar yetişmesi ve bütçeye alınması için gayret gösteriyoruz. Bir yılda bitecek bir proje değil, ayrılan ödenek miktarında bu yatırım devam edecek. Dekan, rektör değiştiğinde proje değişmeyecek” dedi.
Çakır, Erdemir’in yapmayı vaat ettiği metalürji fakültesini de OYAK yönetimine götüreceklerini söyledi.
AK Parti İlçe Başkanı, Ocak ayından sonra Milli Savunma Bakanlığı’nın Ereğli tersanelerinde askeri gemi yapımı konusundaki imkanları yerinde incelemek üzere ekip göndereceğini söyledi.

Turizm konusunda bir an önce girişimde bulunulması gerektiğini ifade eden Çakır, “Doğu Karadeniz bölgesi arap turizmi ve diğer turizmden hak ettiği ekonomik girdiyi sağlarken, Batı Karadeniz’in incisi, bu sahilin en güzel kenti Ereğli turizmden hakettiği payı alamamaktadır. Bu konuda bir komisyon kurulmalı. Bu komisyonun bir ödeme gücü olmalı. Siyasi partilerimizin böyle bir gücü yok, belediyemiz, ticaret odamız böyle bir komisyona ön ayak olmalı” şeklinde konuştu.
Fatih Çakır, Kırmacı Mahallesi’nde yapılacak butik hastane için Gençlik Spor Bakanlığı nezdinde son devir işlemleri için çalışmalar yapıldığını, devlet hastanesinin varlığına alışmış olan vatandaşların ayağına en kısa sürede sağlık hizmetini götüreceklerini söyledi. Çakır, bölgede yapılacak gençlik merkezi’nin de kısa sürede biteceğini ifade etti.

Ereğli Merkez Anadolu Lisesi binasının yıkılması için bakanlıktan onayın gelmek üzere olduğunu ifade eden Çakır, “. Buraya 32 derslikli bir lise yapacağız. Bunun onayını bakanlıktan aldık. Ödeneği var, parası var. Bu hem merkezi bir yerde olacak, hem de liselerin tekli eğitime geçmesi için bir vesile olacak” dedi.
Çakır, ilçede ilk ve orta dereceli okulların proje ve inşaatlarının sürdüğünü belirterek önümüzdeki sene ikili öğretim sorununu çözeceklerini ifade etti.
Açıköğretim sınavlarının Ereğli’de yapılması için çalıştıklarını belirten Çakır, “ Sayın Milletvekilimizle önümüzdeki haftalarda konuyla ilgili Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ne ziyarette bulunacağız” diye konuştu. AK Parti ilçe başkanı, PTT’ye personel takviyesi için genel müdürlük nezdinde görüşmelerinin sürdüğünü ifade etti.

Bu haber 6593 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE