`
Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Siyaset > DEMİRTAŞ SORDU, BAKAN YANITLADI
< >
09.Kasım.2016 Çarşamba 16:04
A A A

DEMİRTAŞ SORDU, BAKAN YANITLADI

DEMİRTAŞ SORDU, BAKAN YANITLADI

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Enerji ve Tabii i Bakan’ı Berat Albayrak’aTTK’ya işçi alınıp alınmayacağını yeniden sordu.  Bakan Albayrak, Demirtaş’ın sorusuna “Zarar 1 katrilyonu aştı, bu sisteme de zulüm, Zonguldak’a da zulüm” diye cevap verdi ve yeni bir model arayışında olduklarını bildirdi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2017 Bütçesinin konuşulduğu TBMM Plan Bütçe Komisyonun da Enerji Bakan’ı Berat Albayrak’aTTK’ya işçi alınıp alınmayacağını yeniden sordu.

Demirtaş, şunları kaydetti:

 “ Sayın Bakan, 2015 yılı Sayıştay raporuna göre Türkiye’de taşkömürü tüketimi 33 milyon ton. Bunun 1,3 milyon tonunu Türkiye Taşkömürü Kurumu üretmiş, 0,5 milyon tonunu da rödovansçı şirketler üretmiş; geriye 31 milyon ton taşkömürü tüketilmiş. Nereden gelmiş bu taşkömürü? İthal edilmiş. Bakın, nerelerden? Kolombiya’dan, Rusya’dan, Ukrayna’dan Güney Afrika gibi birçok ülkeden ithal edilmiş. Peki, nerede kullanılmış? Termik santrallerde, evlerde, sanayide kullanılmış. Peki, 2015 yılında ne kadar para ödemişiz? Yaklaşık 4 milyar dolar para ödemişiz. Yine, 2016 Sayıştay raporu henüz çıkmadı ama rakamların benzer olduğunu düşünüyoruz ve 2010 yılından bugüne kadar da yaklaşık 20 milyar dolar para taşkömürü ithalatına ödenmiş. Bir yandan bakıyoruz yerli taşkömürü üreten Türkiye Taşkömürü Kurumu ise iktidarınızın uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle şu anda can çekişiyor. İktidara geldiğinizde yerli taşkömürü üretimi yaklaşık 3 milyon ton iken şu anda 1 milyon tonun altına düşmüş durumda.

Zonguldak’ın altında ise 1,3 milyar ton rezerv  bulunduğunu, bu rakamın  yaklaşık yüz elli yıllık bir döneme tekabül ettiğini, kurumun  6 bin üretim işçisi açığı  bulunmasına karşılık altı yıldır işçi alınmadığını belirten Demirtaş şöyle devam etti: “Şimdi ben sizden Zonguldak adına bu soruların net olarak cevabını rica ediyorum uygun görürseniz eğer. Türkiye Taş Kömürü Kurumunun işçi açıklarını giderecek misiniz Sayın Bakan yani 6 bin üretim işçisi alacak mısınız? Eğer bu üretim işçilerini almayacaksınız Türkiye Taş Kömürü Kurumunu kapatacak mısınız? Eğer işçi almayacaksanız ve TTK’yı kapatmayacaksanız TTK’yı linyit modelinde olduğu gibi -az önce ifade ettiniz kendiniz- müessese müessese özelleştirip termik santral lisansı mı vereceksiniz? Sayın Bakan, eğer böyle bir planınız varsa bunu yapmamanızı rica ediyoruz çünkü yeterince termik santral var…ve hiçbiri yerli 1 ton Zonguldak kömürü kullanmıyor, ithal ediyor. Yine, termik santral yapımı var mı? Bir son sorum daha olacak benim bölgemle ilgili -az önce Faruk Bey de ifade etti- Alacaağzı kömür ocağı var Zonguldak’ın ve burada bine yakın işçi çalışıyordu, rödovansçı şirket ayrıldı gitti ve şu anda iki yıldır ocak boş, terk edilmiş vaziyette ve yerin altında yerli kömürümüz, yerli madenimiz duruyor. Bunu iki defa ihaleye çıkardınız alan çıkmadı. Burada niye Türkiye Taş Kömürü Kurumu üretime devam etmiyor.  Yani, iki yıldır boş duran bir rezerv burası. Yani bunu bu şekilde değerlendirsek, Türkiye Taş Kömürü Kurumu burada üretime devam etse - zaten onların ocağı- yani özelleştirmede ısrar etmesek daha doğru olmaz mı? Bakın, bin kişi çok önemli bir istihdam kaynağıdır.”

ALBAYRAKTAN İTİRAF; “ZONGULDAKLILARIN HEPSİ MUTSUZ”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın sorularına yine açık ve net cevap vermeyen Enerji Bakan’ı Berat Albayrak şu şekilde konuştu;

“Hemen bir sonraki noktaya geçmek lazım; Zonguldak kömür strateji, yerli kömür mevzusu. Hakikaten burası çok önemli. Zonguldak Türkiye’de emeğin başkenti ve benim Zonguldak’a baktıkça hakikaten çok duygulandığım bir tarafı var. O da niye? Yerli kaynaklar dediğimizde Zonguldak Türkiye’de çok önemli bir yer, Türkiye’nin en kalorifik değeri noktasında önemli şehirlerinden bir tanesi, ciddi bir rezervimiz var orada. Ama dün, ama bugün, ama yarın mevcut resmin ortaya koyduğu tablo maalesef herkesin kaybettiği bir tablo. Vatandaş mutsuz, çalışan mutsuz, sendikalar mutsuz, STK’lar mutsuz, Zonguldaklıların hepsi mutsuz. Niye? TTK’nın içerisinde bulunduğu,uzun yıllardır bugüne gelen resimden dolayı hakikaten yeni bir model oluşturmak zorundayız çünkü bugünkü maliyet, rekabet, serbest piyasa koşullarında o kadar ciddi destek ve teşvik vermek zorunda kalıyor ki kamu olarak kurumsal açıdan, bu beraberinde Zonguldak şehrinin diğer alanlarda belki alabileceği destek ve teşvikler noktasında da şehri sıkıntıya sokabilme potansiyelini doğuruyor.”

“BUGÜNKÜ MODEL İYİ DEĞİL”

Gelecek dönemde sosyal paydaşların da konsolide bir tablo ortaya koyacağı şekilde bir şeyi hedeflediklerini belirten Albayrak şöyle devam etti:

“Nasıl bir model hedeflediğimizi, süreç, sonunda ortaya koyacak ama üç şey olmalı, bunda mutabıksak toplum ve şehirle anlaşarak adım atacağız.Bir: Zonguldak’taki üretimin artması lazım yani daha fazla üretim olması lazım. İki: Çalışanın iş güvenliği açısından ki mevcut çalışan sayısının da artması yani mevcut sayıyı korumalıyız, daha da artması lazım. Üç: O yatırımın fizibil olması, işletilebilir olması ve tüm paydaşlarının da son kertede mutlu olması lazım. Bunu sağladığınız zaman, bunun paydaşı kamu olmuş, özel olmuş, sendika olmuş, işçi ortak olmuş… Herkes bir şey di yor: “Yok, özelleştirme yapacaklar, onu satacaklar, bunu alacaklar. Şu an itibarıyla çok net şunu söylüyorum: Bütün paydaşların fikirlerini son kertede dinledikten sonra, tüm bu çerçeveye uyan en doğru neticede buluşup kaynaşarak bir netice ortaya koymak lazım çünkü sonuçta kazanan da, kaybeden de Zonguldak, bu çerçevede bakılması lazım. Zonguldak önemli bir şehrimiz, Zonguldak önemli rezervlere sahip ama bugünkü model iyi, böyle devam etsin. Bugünkü modelle TTK’nın zararını biliyorsunuz değil mi? 1 katrilyonu geçti bu yıl. Şimdi, zararı artırmak konusu, rekabetçi ortam konusu hem çalışana zulüm hem şehre zulüm hem sisteme zulüm. O zaman sistemde bir iyileştirme yapmamız lazım. Ne dedim size? Çalışan sayısını koruyup daha da artıracağız, üretimi de artıracağız ve her paydaşın mutlu olduğu bir model oluşturacağız ama devlet zarar etsin, desteklesin, herkes mutsuz olsun, bu çözüm değil. Buna çalışarak devam edeceğiz.”

 “AKP  TTK’YI VE ZONGULDAK’I     GÖZDEN ÇIKARMIŞ ”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Bakan Albayrak’ın cevabına ilişkin değerlendirmede, aldığı cevapla ilgili gelişmeleri dikkatle takip etmeyi sürdüreceklerini belirtti.

Demirtaş, “Bakanın hem söylediklerinden, hem söylemeye cesaret edemediklerinden ortaya çıkan şudur; AKP ya termik santral lisansı vererek, TTK’yı müessese müesseseözelleştiricek ya da işçi almayarak TTK’yı tamamen kapatacak. Eğer birinci seçenek olursa Zonguldak aynı zamanda da rant için Termik santral cehennemine dönecektir. Her iki durum da Zonguldak’ın zararınadır. Zonguldak özelleştirilmelerden ve termik santrallerden hep kaybetmiştir. Bizim her iki durumu da kabul etmemiz mümkün değildir. AKP, Zonguldak’ı ve TTK’yı gözden çıkarmıştır. TTK, AKP’nin 14 yıllık hataları sonucu can çekişiyor. Oysa, TTK ıslah edilmelidir. Yılbaşına kadar 6.000 üretim işçisi derhal alınmalıdır. Yerli kömüre önem verilerek, taş kömürü üretim artırılmalıdır. Türkiye, Taş Kömürü üretiminde dışa bağımlı olmaktan kurtulmalıdır. Bir başka konu da TTK’nın zarar etmesi konusu. TTK’nın zarar etmesinin birinci derecede sorumlusu AKP iktidarıdır. 14 YıldırTTK’yı AKP yönetiyor. Ellerinden tutan mı var? Adam gibi TTK’yı yöneterek, zararı engelleselerdi. Ama hem TTK’yı kötü yöneteceksiniz, bilerek kasten zarar ettireceksiniz hem de TTK’yı zarar ediyor deyip kapatmaya veya özelleştirmeye çalışacaksınız.Sayın Enerji BakanıZonguldak’lınınhepsinin mutsuz olduğunu tespit etmiştir ama Zonguldaklı’nın mutsuzluğunun sebebinin 14 Yıllık AKP iktidarı olduğunu anlayamamıştır.”

Bu haber 4432 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.