`
Şu anda Manşet67.com'un eski sürümünü ziyaret ettiniz. Yeni sürüme geçmek için tıklayınız
AnaSayfa > Siyaset > ÇATUROĞLU, “FARKIMIZ BU”
< >
07.Aralık.2016 Çarşamba 16:01
A A A

ÇATUROĞLU, “FARKIMIZ BU”

ÇATUROĞLU, “FARKIMIZ BU”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının birçok ülkeye yardım götürdüğünü belirterek, “gittiğimiz ülkelere yardım yapıyoruz, sadece yardım; Batılıların yaptığı gibi onları ‘yardım’ adı altında sömürmek için gitmiyoruz, bu da en önemli farklarımızdan bir tanesidir” dedi.

Çaturoğlu, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının 2017 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada faizle mücadele konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek açıklamasında bulundu.

Kendisinin 17 Ağustos 1999 depreminde Yalova'nın Çınarcık ilçesinde bulunduğunu ve orada depreme yakalandığını ifade eden Çaturoğlu şunları söyledi:

“ Maalesef dört gün sonra devlet oraya ulaşabildi. Telefon dâhil bütün ulaşım kesildi ama dikkat çekici olarak söylemek istiyorum ki bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin AFAD teşkilatı yirmi iki saat içerisinde Nepal'deki depreme müdahale etmiştir. Türkiye'nin gelmiş olduğu gücü görmemiz açısından bu çok önemli bir örnektir diye düşünüyorum.Sadece Nepal değil; Afganistan, Arnavutluk, Myanmar, Vanuatu, Malezya, Bosna-Hersek, Sırbistan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Ukrayna gibi dünyanın birçok ülkesinde de din, dil, ırk gözetmeksizin sosyosiyasal krizler ve doğal afetler sonucu mağdur olan insanlarımıza AFAD koordinasyonunda yardım elini uzattık. Yardım bekleyen değil, yardımı beklenen ülke hâline geldik.

Dünyanın neresinde olursa olsun zor durumda olan insanlara ve insanlığa ümit olan Türkiye, 2016 yılı raporuna göre, 2015 yılında Amerika'dan sonra dünyada en büyük insani yardım yapan ülke hâline gelmiş. Bunu da bir örneklendirmek istiyorum.

 Biliyorsunuz, vakti zamanında Avrupa'nın en küçük ülkesi olan Lüksemburg'dan 1 milyon dolar yardım alan bir ülkeyken, bugün sadece bir yılda 3,2 milyar dolar insani yardım yapabilen bir ülke hâline gelmemiz Türkiye'nin nereden nereye gelmiş olduğunun da en güzel ifadesidir diyorum. Türkiye, AFAD'la, yardım yapılan ülke konumundan, dünyanın her ülkesine yardım yapan ülke konumuna gelmiştir.En önemlisi de değerli arkadaşlar, gittiğimiz ülkelere yardım yapıyoruz, sadece yardım; Batılıların yaptığı gibi onları "yardım" adı altında sömürmek için gitmiyoruz, bu da en önemli farklarımızdan bir tanesidir.”

DEVREK’TEKİ HEYELAN, MADENCİLERE ÖVGÜ

2015 yılında Zonguldak’ın Devrek ilçesi Karşıyaka Mahallesi'nde büyük bir heyelan meydana geldiğini hatırlatan Çaturoğlu şöyle devam etti:

“23 Ekim 2016 tarihinde hak sahipliği çalışmaları ilana çıktı. Yakında bu çalışmalar da tamamlanacak ve afetten etkilenenlere de yine devletimizin yüce eli yetişmiş olacak.2000-2015 yılları arasında, Zonguldak ilimize 628 afet konutu ve 4 adet altyapı projesi ihalesi yapılmış ve bunlar da tamamlanmıştır.

"Afet" deyince, "kurtarma" deyince, Türkiye Taşkömürü İşletmelerinin efsanevi tahlisiye ekibinden bahsetmemek olmaz. 500 kişilik bir kadrosu olan bu kurtarma ekibi, gerek depremlerde gerekse maden kazalarından ve çeşitli zamanlarda -17 Ağustos Gölcük, 12 Kasım Düzce ve 2011 Van depremlerinde- önemli görevler üstlenmişler ve birçok insanı da enkazdan kurtarmışlardır.

Bütçemizin hayırlı olmasını temenni ediyor ve bütçemizde emeği olan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımıza, bakanlarımıza ve bütün emeği geçenlere huzurunuzda teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bu haber 5156 kez okunmuştur
Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.